Armenia’s Defense Ministry has denied claims that the Azerbaijani Armed Forces established a new position inside Armenia’s sovereign territory in 2025, stating that the position “does not cross Armenia’s state border and is located within Azerbaijan.”
Defense Ministry spokesperson Aram Torosyan presented a map of the area and the location of the disputed position in a video posted on Facebook.
“The circulating false information is accompanied by satellite images from the Google Earth software. However, their correlation with reality contains inaccuracies, and the borderline shown there has no legal basis. Google Earth itself informs its users about this,” Torosyan said.
He stated that the General Staff of Armenia’s Armed Forces relies on the 1:100,000 scale topographic map of the Soviet Union from 1975, which has legal validity. The map was approved by the head of the Transcaucasian territorial inspectorate of the state geodetic supervision authority.
Addressing concerns about a threat to the village of Kut, Torosyan said that “there is no line of sight between the settlement of Kut and the mentioned position because Mount Katar stands between them.”
He urged the public to rely exclusively on “official information based on professional approaches.”
On March 4, Armenia’s former Human Rights Defender and head of the Wings of Unity political initiative, Arman Tatoyan, held an urgent press conference claiming that a new Azerbaijani position had appeared in Gegharkunik Province.
On March 10, Narek Paronyan, a member of the Wings of Unity initiative, also said they had submitted their information about the alleged new Azerbaijani position in Gegharkunik to Armenia’s Defense Ministry, requesting clarifications.
During a question-and-answer session with the government on March 4, Armenia’s Defense Minister Suren Papikyan described the information published by Arman Tatoyan as “false.” The same day, lawmakers from the Civil Contract faction also rejected the claims during briefings with journalists at the National Assembly.