Russia's Office of Prosecutor General doesn't separate cases by national affiliation
PanARMENIAN.Net - Russia's Office of Prosecutor General doesn't separate cases by national affiliation, Yuri Chayka, the Russian Prosecutor General, told a news conference after the session of the Coordination Council of CIS Prosecutors General in Yerevan.
"All cases on murders are investigated equally, irrespective of national affiliation. Our Office is through with the investigation of killings of journalist Politkovskaya and Central Bank deputy chairman Kozlov," he said.
Some 35 thousand murders and a quantity of other crimes are committed in Russia annually, according to him, Novosti Armenia reports.
The Coordination Council of CIS Prosecutors General that brought together Prosecutors General and their deputies from Belarus, Kazakhstan, Tajikistan, Kirghizia, Ukraine, Turkmenistan, Russia and Georgia, opened in Yerevan October 9.