Turkey’s Foreign Minister angry at Azerbaijan to fail Kazan meeting
PanARMENIAN.Net - Turkey understands that Azerbaijan hampers improvement of Armenian-Turkish relations, head of the Armenian Center for National and International Studies Richard Giragosyan said.
After Giragosyan’s meeting with the head of Turkey’s Foreign Minister Ahmet Davutoglu within the framework of the visit of Armenian civil society council representatives to Turkey he gained the impression that it is not the best time for Azerbaijan-Turkey relations. “The myth about one people and two states no longer exists,” said Giragosyan adding that Ankara does not approve Baku' to make ultimatums to Turkey and dictate it what to do.
Besides, it is evident that Turkey’s Foreign Minister got angry at Azerbaijan to fail Kazan meeting, according to Giragosyan.
After Kasan meeting failure, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov handed over personal messages and suggestions of RF President Dmitry Medvedev to Armenian and Azerbaijani leaders Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev. Armenia and Azerbaijan already replied President Medvedev’s suggestions.
4  25.07.11 - Press conference of the Director of the Armenian Center for National and International Studies (ACNIS) Richard Giragosian