PanARMENIAN.Net - The Constitutional Court of Turkey will bring an action against Prime Minister of the country Recep Tayyip Erdogan, President of the Constitutional Court of Turkey Tulay Tugcu stated on Wednesday. "Statements made by the Prime Minister to the address of the court in connection with its decision on canceling the first stage of presidential elections exceeded all possible limits of decency. They are unacceptable, since they exceed the limits of the constitutional law and are directed against the Constitutional Court," she underlined. Yesterday the Turkish Premier called Constitutional Court's decision on canceling the first stage of presidential elections held on April 27 "humiliation of justice system", CNN-Turk reports.
The Turkish Constitutional Court annulled the voting for the first stage of presidential elections because of absence of quorum of 367 deputies in the parliament. The second voting was scheduled for May 6, however the only presidential candidate Foreign Minister Abdullah Gul could not gather constitutional majority of votes and had to withdraw his candidature. The parliament of the country declared early parliamentarian elections following the recommendations of the ruling Justice and Development (AKP) party. Parliamentarian elections are scheduled for July 22.