PanARMENIAN.Net - On May 2, Turkish Deputy Foreign Minister Feridun Sinirlioglu will leave for Israel.
In Israel, Sinirlioglu will meet with Israeli Deputy Foreign Minister Jossi Gal. During the visit, the 14th regular political consultations between Turkey and Israel will take place, TRT Russian reported.
After the crisis caused by the disrespectful attitude of Israeli Deputy Foreign Minister Danny Ayalon towards Turkish Ambassador Oguz Celikkol, Turkey recalled its Ambassador Celikkol, replacing him by Kerim Uras.