«Միայնակ հրեա կինը» կոչվող լուսանկարն արվել է 2006թ. փետրվարի 1-ին Ամոնում՝ Իսրայելի բաժանարար պատնեշի մոտ: Հեղինակն է Associated Press գործակալության ֆոտոլրագրող Օդեդ Բալիլթին:
2006-ին Իսրայելի կառավարությունը որոշում էր կայացրել, որ Ամոնն ապօրինի վերաբնակների ճամբար է և անկախ նրանից, նրանք Իսրայելի քաղաքացիներ են, թե ոչ, պետք է վտարվեն ճամբարից: 10.000 ոստիկանի կարգադրվել էր մարդկանց բռնի տարհանել այնտեղից:
© Oded Balilty
Հրեա կանանցից մեկը մարտահրավեր է նետել ոստիկանների բանակին, որոնց այդտեղ էին գործուղել բողոքները կասեցնելու համար: Լուսանկարում երևում է, որ ոստիկանները փորձում են մի կողմ հրել կնոջը ճանապարհից, նրա հետևում գտնվող տներում պայթուցիկներ տեղադրելու համար: Ոստիկաններին հաջողվել է հրել նրան, և կինը հազիվ է փրկվել ոտնատակ լինելուց:
Բալիլթին խոստովանել է, որ հրեա կինը շարունակում էր պայքարել նաև դրանից հետո, նա ոստիկանների հասցեին նզովքներ էր տեղում եբրայերենով:
Քչերին է հայտնի, որ ֆոտոլրագրող Բալիլթին շատ տարիներ է անցկացրել Իսրայելում և Պաղեստինի տարածքներում՝ լուսաբանելով գործակալության համար այնտեղ կատարվող իրադարձությունները: Սակայն, բախումներից ու հակամարտությունից բացի, նա փաստագրել է նաև Թել Ավիվի փողոցների ու արվարձանների կյանքի ավելի հանգիստ ու թաքնված կողմերը:
2012-ի հունվարից Բալիլթին սկսում է աշխատել լուսանկարների էսսեի վրա՝ նվիրված ծայրահեղ արմատական համայնքներին, լուսանկարների շարք է անում ավանդական հրեական հարսանիքի, հասիդ րաբբիի հուղարկավորության և Պեսախ տոնին պատրաստվելու մասին:
Օդեդ Բալիլթին ծնվել է 1979-ին Երուսաղեմում: Ֆոտոլրագրության հիմունքները նա յուրացրել է, երբ աշխատում էր Իսրայելի ԶՈւ ամսագրում: Ավարտելով զինվորական ծառայությունը՝ նա սկսում է համագործակցել ZOOM 77 գործակալության և Yedioth Ahronot օրաթերթի հետ:
2002-ին՝ պաղեստինյան ինտիֆադայի ամենաթեժ շրջանում, Associated Press-ը վարձում է Բալիլթիին որպես Իսրայելում իր հաստիքային հեղինակ: Դրանից բացի Օդեդը լուսանկարել է 2004-ի ընտրություններն Ուկրաինայում և դրան հաջորդած ցույցերը, ֆոտոշարք է լուսանկարել նվիրված Չերնոբիլի ԱԷԿ-ի վթարի 20-ամյակին:
Բալիլթին այն 12 լուսանկարիչներից մեկն է, որոնց 2005-ին ընտրել էին Ամստերդամում հեղինակավոր World Press Photo Joop Swart Masterclass-ի վարպետության դասին մասնակցելու համար: