«Նախորդ տարին Վրաստանում անցավ 2010թ. ընդունված նոր սահմանադրության ազդեցության տակ»,-հայտարարել է թբիլիսյան Black Sea Press գործակալության գլխավոր խմբագիր Գելա Վասաձեն Երևանում ընթացող «Կովկաս-2011» միջազգային գիտաժողովի ժամանակ: Ըստ նրա, փոփոխությունների արդյունքում իշխանության կենտրոնը կթեքվի նախագից դեպի վարչապետ: Դա հնարավորություն կտա Սահակաշվիլիին մնալ իշխանության մոտ, «ո՞վ է հեռանում քաղաքականությունից 47 տարեկանում»,-ասել է Վասաձեն:
Նա նշել է, որ համամիտ է այն պնդման հետ, որ եթե ժողովրդավարությունը նորմալ է զարգանում, նոր սահմանադրության կարիք չկա, սակայն, նշել է, որ իրական իշխանությունը Վրաստանում ամեն դեպքում այն մարդկանց ձեռքում չէ, ում ձեռքում պետք է լինի ըստ օրենքի: Նա հայտարարել է, որ իրական իշխանութունը Վրաստանում 5 մարդու ձեռքում է՝ ԱԽ քարտուղարի, ներքին գործերի նախարարի, արդարադատության նախարարի, Թբիլիսիի քաղաքապետի և, իհարկե, նախագահ Սահակաշվիլիի, որը գլխավորում է մյուս չորսին, հակառակ դեպքում նրանց միջև պայքար կսկսվի:
Ամփոփելով ընդդիմության գործողությունները Վրաստանում՝ Վասաձեն նշեց, որ ընդդիմությունն իրեն վարկաբեկում է ոչ համարժեք վարքագծով, բացահայտ ու թաքուն կապով Ռուսաստանի հետ, ինչպես նաև զոհերով բնակչության շրջանում՝ հանրահավաքներից մեկի ժամանակ:
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականությանը՝ Վասաձեն նշել է, որ վերջերս այն ավելի անկախ է դառնում, ինչը դրսևորվեց, օրինակ, Ռուսաստանում չերքեսների ցեղասպանության ճանաչմամբ, լավ հարաբերություններով ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ: