Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հեռախոսով քննարկել են «Ժնև-2» միջազգային խորհրդաժողովի նախապատրաստմանն առնչվող հարցեր: «Քննարկվել են Սիրիայի հակամարտության կարգավորման գծով «Ժնև-2»-ի, ինչպես նաև Իրանի միջուկային ծրագրի բանակացությունների հերթական փուլին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել նաև երկկողմ օրակարգին»,-հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Այսօր ՌԴ ԱԳՆ-ում տեղի կունենան ԱԳ փոխնախարարներ Գենադի Գատիլովի և Միխայիլ Բոգդանովի բանակցությունները Սիրիայի կառավարության պատվիրակության հետ, որի կազմում են նախագահի խորհրդական Բուսեյն Շահաբանը և Սիրիայի ԱԳ փոխնախարար Ֆեյսալ Միկդադը:
Ժնևի խորհրդաժողովը գումարվում է Ռուսաստանի ու ԱՄՆ նախաձեռնությամբ: Սիրիական կոալիցիան պատրաստ է մասնակցել «Ժնև-2», հայտարարել է Սիրիայի հեղափոխական և ազգային ուժերի ազգային կոալիցիայի մամլո քարտուղար Հալիդ ալ Սալիհը նոյեմբերի 9-ին: