17 ապրիլի 2006 - 20:39 AMT
Ապրիլի 20-22-ին Թուրքիայի Կայսերի քաղաքի Էրչիեշի համալսարանում տեղի կունենա «Օսմանյան հասարակությունում համատեղ ապրելու արվեստ. թուրք-հայկական հարաբերությունների հարցը» թեմայով համաժողով: «Անադոլու» տեղեկատվական գործակալությունը հաղորդում է, որ Էրչիեշի համալսարանի ռեկտոր Չենգիզ Ուտաշի խոսքերով, համաժողովին մասնակցելու են 125 գիտնականներ աշխարհի տարբեր պետություններից, ինչպես նաեւ Պոլսո Հայոց Պատրիարք Մեսրոբ Մութաֆյանը:
Համաժողովի մասնակիցները ավելի մեծ ուշադրություն են դարձնելու հայ-թուրքական հարաբերությունների սոցիալական, ոչ թե` քաղաքական բաղադրիչի վրա:
«Ցանկանում ենք, որ համաժողովը ստեղծի նոր կամուրջ Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ: Հուսով ենք երկրորդ համաժողովը անցկացնել Հայաստանում», - ասել է Կազմկոմիտեի նախագահ, պրոֆեսոր Մեթին Հուլաղուն` ավելացնելով, որ համաժողովում «բարձրացվելու են թուրքերի եւ հայերի միջեւ խաղաղության, հանդուրժողականության եւ երկխոսության հարցերը», հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը: