3 փետրվարի 2014 - 13:06 AMT
Խոշորագույն ֆրանսիական ընկերությունների ներկայացուցիչների պատվիրակությունը կմեկնի Իրան՝ նպատակ ունենալով քննարկել ներդրումների հնարավորությունն այդ երկրում, եթե Արևմուտքը չեղյալ համարի Իրանի դեմ պատժամիջոցները: Այդ մասին հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը Financial Times-ի վրա հղումով: Ֆրանսիայի և մյուս եվրոպական երկրների գործարարները ձգտում են ժամ առաջ տեղ գրավել հեռանկարային իրանական շուկայում, քանի դեռ այն չեն գրավել ամերիկացի մրցակիցները: Սա արևմտյան գործարարների ամենամեծ պատվիրակությունն է Իրան վերջին 10 տարում:
Ֆրանսիայի ֆինանսների նախարար Պիեռ Մոսկովիսին կիրակի օրը հայտարարել է՝ մեկնաբանելով այցը. «Եթե իրավիճակը փոխվի, Ֆրանսիան զգալի առևտրային հնարավորություններ կստանա Իրանում»:
Ֆրանսիական պատվիրակության կազմում են այնպիսի ընկերությունների պատվիրակությունները, ինչպիսիք են Total (նավթային), Alstom (մեքենաշինություն), Renault (ավտոմոբիլային արտադրություն), Orange (հեռահաղորդակցություններ), Lafarge (շինանյութեր): Ներկայացված է նաև խորհրդատվական ոլորտը, ակտիվների կառավարումը, սննդարդյունաբերությունը, նավաշինությունը, շինարարությունը, իրավաբանական ծառայությունները, ապահովագրությունը, գովազդը, դեղագործությունը, բանկերը:
Մինչդեռ պատվիրակության կազմում բացակայում են առաջատար ֆրանսիական ընկերությունները, որոնք գործում են միջուկային արդյունաբերության ոլորոտւմ՝ AREVA և EDF:
Այցի կազմակերպիչն է ֆրանսիական արդյունաբերողների ֆեդերացիան՝ MEDEF:
Մինչդեռ ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հայտարարել է, որ ԱՄՆ միակողմանի պատժամիջոցներն Իրանի դեմ կարող են ձախողել Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները: «Այժմ, երբ վերջապես լուրջ բանակցություններ են ընթանում, մենք պետք է ամեն ինչ անենք պարզելու համար, թե հնարավոր է արդյոք այս ճանապարհով լուծում գտնելը»,-ասել է Քլինթոնը: Նա համակարծիք է նախագահ Օբամայի հետ, որ « պետք է շանս տալ դիվանագիտությանը, չմոռանալով մյուս հնարավոր տարբերակների մասին»:
Քլինթոնը հիշեցրել է, որ ինքը միշտ կողմ է եղել Իրանի դեմ պատժամիջոցներին, սակայն, այժմ դա այն ճանապարհը չէ, որը կարող է հաջողությամբ պսակվել:
ԱՄՆ վարչակազմը խստորեն քննադատում է մի շարք օրենսդիրների առաջարկը Իրանի դեմ լրացուցիչ պատժամիջոցների մասին: Օբաման բազմիցս է զգուշացրել, որ վետո կդնի նման փաստաթղթի վրա:
Թեհրանը 500 մլն դոլար առաջին փոխանցումն է ստացել իր սառեցված ակտիվներից, հայտնում է ISNA գործակալությունը՝ Իրանի ԱԳ փոխնախարար Աբբաս Արաքչիի վրա հղումով: Հունվարի վերջում ԶԼՄ-ներում տեղեկատվություն հայտնվեց, որ ԱՄՆ-ն ապասառեցրել է 8 մլրդ դոլար կազմող Իրանի ակտիվները:
Ըստ պայմանավորվածության, ի պատասխան ԱՄՆ-ն ու Եվրամիությունը համաձայնվել են ապասառեցնել 4,2 մլրդ դոլար կազմող Իրանի արտերկրի հաշիվները: Պայմանավորվածությունների իրացումը սկսվել է ընթացիկ տարվա հունվարի 20-ին: