Եգիպտոսը կարող է առևտրի ազատ գոտու մասին համաձայնագիր կնքել Մաքսային միության երկրների հետ: Այդ մասին այսօր հայտարարել է ՌԴ գյուղնախարար Նիկոլայ Ֆյոդորովը ռուս-եգիպտական առևտրի, տնտեսական ու գիտատեխնիկական համագործակցության համատեղ հանձնաժողովի նիստում:
«Մենք փոխադարձ ներդրումներն ընդլայնելու հնարավորություն ունենք, լինի դա Մաքսային միության երկրների հետ առևտրի ազատ գոտու մասին համաձայնագրի վրա աշխատանքի վերսկսումը, թե հատուկ արդյունաբերական գոտիների ստեղծումը ռուսական բիզնեսի ներդրումների համար Եգիպտոսի տարածքում»,-ասել է Ֆյոդորվը:
Իր հերթին Եգիպտոսը շահագրգռված է համատեղ ռուս-եգիպտական արդյունաբերական ձեռնարկությունների շինարարության համար հատուկ արդյունաբերական գոտիների ստեղծման հարցում, ասել է Եգիպտոսի առևտրի, արդյունաբերության ու ներդրումների նախարար Մունիր Ֆահրի Աբդենուրը:
«Եգիպտոսում այդպիսի արտադրությունների ստեղծման հարցում մենք կարող ենք օգտագործել այն հնարավորությունները, որ ունենք: Դրանք կարող են հայտնվել Եվրամիության, արաբական երկրների, Արևելյան Աֆրիկայի երկրների հետ առևտրի ազատ գոտու մասին համաձայնագրերի ստորագրման շնորհիվ»,-ասել է նա, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Մարտի 12-ին վարչապետն ընդունել էր Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ-նախարար Տիմուր Սուլեյմանովին, ով համակարգում է կառույցի տնտեսական և ֆինանսական քաղաքականության հարցերը:
Հանդիպմանը քննարկվել էին «ճանապարհային քարտեզի» իրականացման աշխատանքային խմբերի գործունեությունը: Մասնավորապես, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ծառայությունների և ներդրումների, հարկային ու մաքսային քաղաքականության, մաքսատուրքերի, ինչպես նաև մտավոր սեփականության հարցերի առնչությամբ անցկացվող քննարկումների վերաբերյալ: Կողմերն ամփոփել են իրականացված աշխատանքների միջանկյալ արդյունքները և պատրաստակամություն հայտնել շարունակել խորհրդակցությունները՝ մոտ ապագայում տվյալ ուղղություններով համաձայնեցված մոտեցում մշակելու նպատակով: Նախանշվում է աշխատանքային խմբերի ձևաչափով քննարկումներն ավարտել մինչև մարտի վերջ:
«ՄՄ անդամ երկրներն ու Հայաստանը պետք է համաձայնության գան համաձայնագրի վերաբերյալ, որից հետո այն կներկայացվի ԱԺ վավերացմանը: Այժմ բարդ է ասել, թե հատկապես երբ այն կներկայացվի խորհրդարանին»,- ասել էր նա:
Հունվարի 23-ի նիստում ՀՀ կառավարությունը հաստատել էր «Ճանապարհային քարտեզով» նախանշված միջոցառումների ժամանակացույցը, որը ներառում է 20 բաժին, 262 միջոցառում, որից 150 պետք է իրականացվի մինչ ՄՄ-ին անդամակցելը: