4 դեկտեմբերի 2014 - 09:21 AMT
«Մենք Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի միջոցով մոնիթորինգ ենք իրականացրել, 5%-ի շրջանակներում է գնաճը, որը ես նորմալ եմ համարում»,- ասել է վարչապետն ու հավելել, որ դա պետք չէ կապել ներքին տնտեսական զարգացումների հետ. միջազգային տնտեսությունում տեղի ունեցող զարգացումների հետեւանք է:
«Տարածաշրջանային տնտեսության այդ վեր ու վարի պատճառներն են, որ բացասական ազդեցություն են ունենում մեր տնտեսության վրա»,- նշել է Աբրահամյանը:
«Առավոտի» հաղորդմամբ՝ վարչապետը շեշտել է՝ կառավարության համար կարևոր է, որպեսզի տնտեսության տարբեր ճյուղեր օգտվեն հնարավորություններից, և կարևոր է, որ գնաճը լինի իրատեսական:
Միևնույն ժամանակ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը խորհրդարանում հայտարարել է, որ 2014-ի արդյունքներով գնաճը կհասնի մոտ 4%-ի:
«Եթե թանկացումները նույն տեմպերով շարունակվեն, վստահ եմ, որ գնաճը կլինի 4%-ի շրջանակում, այսինքն՝ պետբյուջեով նախատեսված ցուցանիշների սահմաններում», - ասել է Գաբրիելյանը, հաղորդում է ԱՌԿԱ-ն:ԿԲ-ի տվյալներով, գնաճը հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին 2013-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 2,9%:
Որպես հետևանք, կտրուկ թուլացան նաև հայկական դրամի դիրքերը՝ նոյեմբերի 24-ին դոլարի փոխարժեքը բարձրացավ մինչև 435 դրամ: Հայկական արժույթի փոխարժեքը նվազեց միանգամից 16,6 կետով կամ գրեթե 4 տոկոսով: Նոյեմբերի 1-ին դրամի փոխարժեքը 411,26 դոլար էր: