ՌԴ Պատիժների կատարման դաշնային ծառայությունը ստացել է ՀՀ արդարադատության նախարարության միջնորդությունը Ռուսաստանում ծանր հետևանքներով ՃՏՊ համար դատապարտված Հրաչյա Հարությունյանին արտահանձնելու մասին միջնորդությունը, ինչպես նաև ՌԴ արդարադատության նախարարության հանձնարարականը՝ անհրաժեշտ փաստաթղթեր պատրաստելու վերաբերյալ: «Կավկազսկի ուզելի» թղթակիցը դիմել է փորձագետներին ՀՀ իշխանությունների միջնորդության մեջ քաղաքական ենթատեքստի առկայության վերաբերյալ հարցով:
2014-ի դեկտեմբերի 25-ին Ռուսաստանի Դաշնությունում 6 տարի 9 ամիս ազատազրկման դատապարտված Հայաստանի քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանի ընտանիքը դիմել է Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը՝ նրա Հայաստան տեղափոխելը կազմակերպելու համար:
ՌԴ արդարադատության նախարարության մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ միջնորդությունը ստացել են 2014-ի դեկտեմբերի 29-ին, իսկ հունվարի 15-ին ՌԴ արդարադատության նախարարությունը «միջնորդությունը ուղարկել է պատիժների կատարման դաշնային ծառայություն՝ հանձնարարելով նախապատրաստել 1983 թ. Դատապարտյալների փոխանցման մասին կոնվենցիայով նախատեսված փաստաթղթերը, որոնք անհրաժեշտ են հարցի քննության համար»: Մարդու իրավունքների միջազգային ընկերակցության ռուսական բաժնի նախագահ Վլադիմիր Նովիցկին նշել է, որ դատապարտյալների արտահանձնումը այլ երկրում պատիժը կրելու համար կանոնակարգվում է մի շարք միջազգային կոնվենցիաներով, որից վերջինը ընդունվել է 1983 թ.:
«Ըստ Կոնվենցիայի 3 հոդվածի Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրները կարող են փոխանցել այլ պետության քաղաքացի հանդիսացող անձանց իրենց երկրում պատիժը կրելու համար, եթե նրանց դատապարտման մասին դատավճիռը ենթակա չէ բողոքարկման, իսկ պատժաչափը, որը դատապարտյալը դեռ պետք է կրի, վեց ամսից պակաս չէ միջնորդության ստացման պահին, կամ անորոշ է:
Նա նշել է, որ այն երկիրը, որին արտահանձնվում է դատապարտյալը, պետք է ներկայացնի դատավճռի հավաստագրված պատճենը և օրենքով նախատեսված դրույթները, տեղեկանք արդեն կրած պատժի ժամկետի մասին, բժշկական և այլ տվյալներ դատապարտյալի մասին, ամբողջական տվյալներ նրա պահման ռեժիմի մասին և հանձնարարականներ դատավճռի իրականացման երկրում ռեժիմի վերաբերյալ:
Ըստ նրա, ԱՊՀ երկրների համար գործում է նաև 1993 թ. ընդունված Քաղաքացիական, ընտանեկան ու քրեական գործերի վերաբերյալ իրավական օգնության և իրավական հարաբերությունների մասին կոնվենցիան, որի դրույթները նույնն են, ինչ 1983 թ. Կոնվենցիայում:
Փորձագետ Սերգեյ Մարկեդոնովն իր հերթին նշել է, որ այդ պահանջի արդիականացման գործում մեծ դերակատարում ունեցավ «Պերմյակովի գործը»: «Մինչ այդ Հրաչյա Հարությունյանի մասին առանձնապես հաճախ չէին հիշում: Նույնիսկ դատը, որ այնքան էլ բարձր մակարդակով չանցավ, հուզումներ առաջացրեց հիմնականում համացանցում: Սակայն Պերմյակովի հետ կապված պատմությունից հետո իրավիճակը սրվեց»,-ասել է Սերգեյ Մարկեդոնովը: