11 մարտի 2015 - 11:04 AMT
Ռուսաստանի կառավարությունը փաստաթուղթ է պատրաստել, որը կնպաստի ԵՏՄ-ին Հայաստանի և Ղրղզստանի վերջնական անդամակցության ընթացակարգին:
Նախարարների կաբինետը Ռուսաստանի նախագահին է ներկայացրել ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի Հանրապետության անդամակցության մասին պայմանագրին Հայաստանի անդամակցության մասին արձանագրությունը ստորագրելու վերաբերյալ առաջարկը: Այս մասին ասվում է կառավարության կայքում: Փաստաթուղթը ներկայացրել է տնտեսական զարգացման նախարարությունը:
Բանն այն է, որ Հայաստանը կողմ չի հանդիսանում 2014-ի դեկտեմբերի 23-ին ստորագրված ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի Հանրապետության անդամակցության մասին պայմանագրում, քանի որ ԵՏՄ-ին է միացել ավելի ուշ՝ 2015-ի հունվարի 2-ին: «Արձանագրությունը կդառնա ԵՏՄ մասին պայմանագրին Ղրղզստանի Հանրապետության անդամակցության մասին պայմանագրի անբաժան մասը և կընդգրկվի Միության իրավունքում, որը սահմանվել է 2014-ի մայիսի 29-ի ԵՏՄ մասին պայմանագրով»,-ասվում է կառավարության հայտարարության մեջ, գրում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
Ըստ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի տվյալների, 2013-ին Մաքսային միության անդամ երկրների միջև ընդհանուր շրջանառությունը կազմել է 64,1 մլրդ դոլար, ընդ որում 50 տոկոսը՝ ռուբլով, 40 տոկոսը՝ դոլարով, 8-9 տոկոսը՝ եվրոյով, մոտ 1 տոկոսը՝ այլ արժույթով»
Օրերս Վլադիմիր Պուտինը կարգադրություն է ստորագրել ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի միանալու մասին 2014-ի դեկտեմբերի 23-ի պայմանագրի արձանագրությունները ստորագրելու մասին: Արձանագրությունները սահմանում են Ղրղզստանի անդամակցության կոնկրետ պայմանները, այդ թվում առևտրային ծառայությունները, ներառյալ ֆինանսական, բնական մենաշնորհների սուբյեկտների գործունեության կարգավորումը, տրանսպորտային քաղաքականությունը, արդյունաբերական սուբսիդիաների տրամադրման կանոնները:
Բացի այդ պայմանավորվածությունները ներառում են «բացառումներն» ընդհանուր կանոններից մաքսային և սակագնային կանոնակարգման, սանիտարական, անասնաբուժասանիտարական և կարանտինային ֆիտոսանիտարական միջոցների կիրառումը, ինչպես նաև անցումային շրջանների ժամկետները տեխնիկական կանոնակարգման, մրցակցության, բնական մենաշնորհների, էներգետիկայի, պետգնումների ոլորտներում: