22 մայիսի 2015 - 17:02 AMT
Թուրքիայի զինված ուժերը զրահատեխնիկա են տեղափոխում դեպի Սիրիայի սահմանը: Ինչպես մայիսի 22-ին հայտնել է «Դոգան» գործակալությունը, 15 տրանսպորտային միջոցից կազմված շարասյունը անցել է Մարդին քաղաքով, որը սահմանից 30 կմ հեռավորության վրա է:
Փոխադրվել են տանկեր և ինքնագնաց հաուբիցներ, ինչպես նաև ուղեկցող մեքենաներ և ռազմական սպառազինությամբ բեռնատարներ: Շարասյունը ուղղվել է Նյուսայբին գավառ, որն անմիջապես սահմանակից է Սիրիային: Իրավիճակը սահմանին լարված է մնում: Փախստականների թիվն աճում է: Բացի այդ, հաճախակի են դարձել մաքսանենգ ճանապարհով ծխախոտի, վառելիքի և ապրանքների ներմուծումը Թուրքիա, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Ըստ որոշ տվյալների, Սիրիայի և Իրաքի հետ սահմանակից շրջաններում Թուրքիան տեղակայել է հազարավոր զինվորականների, որոնք տեղափոխվել են կենտրոնական շրջաններից: Գլխավոր շտաբը նման միջոցներ է ձեռնակում ազգային անվտանգությանը վերահաս վտանգի պատճառով, որը հիմնականում գալիս է Սիրիայի տարածքից, որտեղ գործում են «Իսլամական պետության» գրոհայինները և սիրիական բանակը:
Մինչդեռ ԻՊ գրոհայինները, գրավելով հինավուրց Պալմիրա քաղաքը, մոտենում են Դամասկոսին. քաղաքները ընդամենը 4 ժամվա ճանապարհ է բաժանում: Գրոհայինները գրավել են նաև Սիրիայի և Իրաքի սահմանին գործող վերջին «Էթ Թանֆ» անցակետը, որը գտնվում է Բաղդադ-Դամասկոս ավտոճանապարհին` Պալմիրայից 240 կմ հեռավորության վրա:
«Իսլամական պետության» գրոհայինները գրավել են հինավուրց Պալմիրան, որն ընդգրկված է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում: Վտանգ կա, որ Պալմիրան կարժանանա Իրաքի մի շարք ճարտարապետական հուշակոթողների ճակատագրին, որոնք քանդեցին «Իսլամական պետության» գրոհայինները: գրոհայինները մեկ օրում մահապատժի են ենթարկել Սիրիայի հյուսիս-արևելքի Դեր Զոր գավառի 20 բնակչի, հայտնել է լիբանանյան «Ալ Մայադին» հեռուստաալիքը:
Եվս 17 մարդ մահապատժի է ենթարկվել և սպանվել է գրոհայինների կողմից գրավված Պալմիրայում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը: Զանգվածային մահապատիժներն իրականացվել են գրոհայինների կողմից գրավված բնակավայրերում: Քաղաքացիները զրկվել են կյանքից հիմնականում Սիրիայի կառավարության և բանակի հետ կապերի համար:
Մայիսի 16-ին թուրքական կործանիչները խոցեցին սիրիական ՌՕՈւ թռչող սարքը: Թուրքիայի ՊՆ-ն պնդում է, որ սա մարտական ուղղաթիռ էր, որը խախտել էր երկրի օդային սահմանը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն թուրքական Բելեկ քաղաքում ընթացող ՆԱՏՕ-ի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպման ամփոփիչ մամուլի ասուլիսում հայտարարեց, որ Անկարան կողմ է, որ ԻՊ դեմ պայքարի ավելի արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկվեն, այդ թվում ՆԱՏՕ-ի կողմից: