18 հունիսի 2015 - 15:51 AMT
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության գլխավոր տնօրեն Եվգենի Բիբինը էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը դադարեցնելու իրավասություն չունի: Այս մասին ասել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը՝ հավելելով.
«Ես նամակի բովանդակությանը ծանոթ չեմ: Բիբինը չի կարող նման բան անել` էլեկտրաէներգիա չմատակարարել։ Բիբինը իրավասություն չունի, որ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը դադարեցնի», – ասել է նախարարը, մեջբերում է «Ժողովուրդ» թերթը։
Հանրային ծառայությունները կարգավորղ հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը հունիսի 17-ի նիստում տեղեկացրել է, որ նախօրեին Բիբինը գրություն է հղել հանձնաժողովին՝ նշելով, որ նախագծի ընդունման և էլեկտրաէներգիայի սակագնի՝ 17 դրամով չբարձրացվելու պարագայում ընկերությունը չի կարողանա հետագայում երաշխավորել էլեկտրաէներգիայի մատակարարման որակի հուսալիությունը և իրականացնել լիցենզիայով նախատեսված իր պարտականությունները՝ անհրաժեշտ ներդրումների ծավալով։ Գրության մեջ նաև նշվել է, որ սակագների հաստատումից հետո ընկերությունը դիմելու է ՀԾԿՀ՝ իրենց լիցենզավորման հեռանկարները քննարկելու համար: Ըստ Բիբինի՝ իրենց սակագինը տնտեսապես հիմնավորված է և հետևաբար, կոչ է արել՝ լավ գիտակցել կայացրած որոշման կարևորությունն ու ազդեցությունը:
Միևնույն ժամանակ «Ալյանս» կուսակցության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը ՀՀ Ազգային ժողովի հունիսի 18-ի արտահերթ նիստում առաջարկել է պետության և ՀՀ քաղաքացիների հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքի համար Բիբինին ճանաչել անցանկալի անձ (Persona non grata), հաղորդում է Հանրային ռադիոն:
Բիբինը ներկա չի գտնվել ՀԾԿՀ հունիսի 17-ի նիստում: Սա առաջին դեպքն էր հանձնաժողովի գործունեության ընթացքում, որ լիցենզավորված ընկերությունը հայտ է ներկայացրել սակագինը բարձրացնելու մասին ու չի ներկայացել նիստին: