Ռուսաստանի 5-րդ կայազորային զինդատարանը, որը տեղակայված է Հայաստանում, 102-րդ ռուսական ռազմակայանի զինծառայող Վալերի Պերմյակովի նկատմամբ քրեական գործով բաց դատական նիստը նշանակել է օգոստոսի 12-ին: Այս մասին հայտնել է Հյուսիս-կովկասյան շրջանային ռազմական դատարանի մամուլի քարտուղար Ալյոնա Կածկալոն:
Դատարանը նաև երկարացրել է Պերմյակովի կալանքի տակ գտնվելու ժամկետը մինչև 2016–ի հունվարի 30-ը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ռուս զինծառայողին մեղադրանք է ներկայացված ՌԴ քրեական օրենսգրքի երեք հոդվածներով նախատեսված հանցագործություններ կատարելու մեջ՝ զենքով դասալքությունն, զենքի և զինամթերքի գողանալը և զենքի և զինամթերքի անօրինական ձեռքբերումը, փոխանցումը, պահպանումը, տեղափոխությունը և կրումը:
Պերմյակովի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցել նաև հայկական կողմը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (երկու և ավելի անձանց սպանություն):
Նախնական տեղեկություններով՝ Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամի սպանությունը տեղի է ունեցել ժամը 03։05-ի սահմաններում, մահվան պատճառ են դարձել հրազենից արձակված կրակոցները: