«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները սիրիական հինավուրց Պալմիրայում սպանել են հայտնի գիտնական և հնագետ, Պալմիրայի պատմաճարտարապետական համալիրի տնօրեն Հալեդ Ասաադին: Այդ մասին հայտնել է Սիրիայի հնությունների և թանգարանների դեպարտամենտի տնօրեն Մաամուն Աբդել Քերիմը, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Դժվար է պատկերացնել, որ այդպիսի գիտնականին, որը մեծ ավանդ ունի Պալմիրայի պատմության ուսումնասիրության մեջ, կարող են գլխատել»,-մեջբերել է Աբդել Քերիմի խոսքը Al Arabia հեռուստաալիքը:
Ասաադը սպանվեց 82 տարեկան հասակում, որից 50 տարին նվիրել էր Պալմիրայի պատմաճարտարապետական համալիրում իրականացվող հետազոտություններին: Նա հայտնի է բաց երկնքի տակ գտնվող այս թանգարանի վերաբերյալ իր գիտական աշխատություններով: Վերջին մի քանի տասնամյակներում նա բազմիցս է համագործակցել ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Շվեյցարիայի հնագիտական գիտարշավների հետ: Ըստ Քերիմի, գիտնականը գերեվարվել էր մոտ մեկ ամիս առաջ:
Սուննիների ծայրահեղական «Իսլամական պետություն» կազմակերպության «սև դրոշները» հայտնվեցին անտիկ Պալմիրայի ավերակների վրա մայիսի 21-ին:
Հուլիսի 26-ին սիրիական օդուժը հարվածներ հասցրեց գրոհայինների դիրքերին Պալմիրայից դեպի արևմուտք գտնվող լեռնային շրջանում, ինչը թույլ տվեց ցամաքային ուժերին ընդլայնել հսկողության գոտին և դուրս մղել հակառակորդին որոշ դիրքերից:
Վտանգ կա, որ Պալմիրան կարժանանա Իրաքի մի շարք ճարտարապետական հուշակոթողների ճակատագրին, որոնք քանդեցին «Իսլամական պետության» գրոհայինները: Նման մտավախություն է հայտնել նաև ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի տնօրեն Իրիան Բոկովան` պահանջելով անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները անտիկ դարաշրջանի ավերակների հարևանությամբ: