17 նոյեմբերի 2015 - 14:05 AMT
Նոյեմբերի 12-13-ին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոտնտեսության հիմնական ուղղությունների կոլեգիայի անդամ (նախարար) Տատյանա Վալովայան Մոնղոլիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում նշել է դրական դինամիկան Մոնղոլիայի հետ ԵՏՀ գործակցության հարցում:
Վալովայան հանդիպումներ է ունեցել Մոնղոլիայի նախագահի տնտեսական, ենթակառուցվածքային և ներդրումային հարաբերությունների գծով անձնական ներկայացուցիչ Խանգայի, Մոնղոլիայի նախագահի տնտեսական քաղաքականության գծով խորհրդական Դաշդորժի, ԱԳ նախարար Պուրվեսուրենի և այլ պաշտոնյաների հետ: Վալովայան հանդիպումների ժամանակ մասնավորապես ասել է. «Կես տարի է անցել մեր Հանձնաժողովի հետ Մոնղոլիայի պատվիրակության ծանոթությունից մինչր համատեղ աշխատանքային խմբի կազմավորումը: Դա վկայում է փոխադարձ շահագրգռվածության մասին»:
Մոնղոլիայի արդյունաբերության նախարարի հետ համատեղ Վալովայան անցկացրել է ԵՏՀ և Մոնղոլիայի կառավարության միջև փոխգործակցության աշխատանքային խմբի առաջին նիստը:
Նիստին մասնակցել են ԵՏՀ, ԵՏՄ անդամ պետությունների և Մոնղոլիայի ներկայացուցիչները:
Մոնղոլացի գործընկերները հաստատել են, որ շահագրգռված են ակտիվացնելու առևտրատնտեսական գործակցությունը ԵՏՄ պետությունների հետ, ավելացնել մոնղոլական ապրանքների` բրդի և բրդյա իրերի, մսի և մսամթերքի արտահանումը ԵՏՄ անդամ երկրներ, ներկայացրել են Մոնղոլիայի շուկայի հնարավորությունները:
Ավելի վաղ ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Ալեքսեյ Ուլյուկաևը հայտարարեց, որ ավելի քան 40 երկիր, այդ թվում Չինաստանը, ցանկություն է հայտնել ԱԱԳ ստեղծել ԵՏՄ հետ: Դա հաստատեց նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը: