Ավստրիայի կանցլեր Վերներ Ֆայմանն առաջարկել է սիրիացի փախստականներին, որոնք հասել են Հունաստանի ափերին, ուղարկել Թուրքիա: Այս կտրուկ միջոցը Ֆայմանը միակ գործուն միջոցն է համարում ապօրինի փոխադրողների բիզնես-մոդելի կազմալուծման և սահմանների պաշտպանության համար:
«Ես ներկայացրել եմ Դավութօղլուին իմ Ա պլանը: Frontex-ը պետք է ձերբակալի բոլոր այն մարդկանց, որոնք Հունաստան են հասնում: Նրանք բոլորը պետք է փրկվեն, սակյան, հետո նրանց պետք է հետ Թուրքիա ուղարկել: Այդ դեպքում Frontex-ը ոչ միայն փրկարար գործողություններ կիրականացներ, այլ իրոք կդառնար սահմանների պաշտպանությանն ուղղված ծրագիր»,-ասել է Ֆայմանը, հայտնում է russian.rt.com-ը:
Եթե Ա պլանը ձախողվի, Ավստրիայում աշխատում են Բ պլանի վրա, որը ենթադրում է ազգային սահմանների պաշտպանություն և դրանց փաստացի փակումը փախստականների համար:
Ավստրիայի կանցլերը հիշեցրել է, որ Թուրքիան պետք է Եվրամիությունից €3 մլրդ ստանա փախստականների հոսքը կասեցնելու համար:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Իտալիան արգելափակել է €3 մլրդ հատկացումը Թուրքիային: Ինչպես հայտարարել է Իտալիայի ֆինանսների նախարար Պիեռ Կառլո Պադոան, գումարը հատկացվելու է Եվրամիության միասնական բյուջեից, իսկ կոնկրետ նպատակները, թե ինչի համար է այն ծախսվելու, հայտնի չեն: Մինչդեռ Թուրքիան դիմել է ԵՄ-ին` խնդրելով գրեթե կրկնապատկել միգրացիոն ճգնաժամի համար նախատեսված ֆինանսական օգնությունը` €3 մինչև €5 մլրդ: