Հորդանանը մտադիր է դիմել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին` նպատակ ունենալով բանակցություններ սկսել ԵՏՄ հետ ազատ առևտրի վերաբերյալ համաձայնագրի շուրջ: Այդ մասին ասվում է Ռուս-հորդանանյան առևտրատնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության զարգացման միջկառավարական հանձնաժողովի երրորդ նիստի արձանագրության մեջ:
Ռուսական կողմը հայտնել է, որ դիմումը ստանալուն պես կստեղծվի համատեղ հետազոտական խումբ, որը կուսումնասիրի վերոնշյալ համաձայնագրի կնքման նպատակահարմարությունը:
Խումբը կազմված կլինի հորդանանցի փորձագետներից և ԵՏՄ անդամ երկրների մասնագետներից: Ռուսաստանը կսատարի Հորդանանի հայտին, ասվում է արձանագրության մեջ:
Փաստաթղթում ասվում է նաև, որ ռուսական կողմը պարզաբանել է, որ Հորդանանը ընդգրկված է այն զարգացող երկրների ցանկում, որոնք օգտվում են ԵՏՄ հետ կապերում արտոնությունների համակարգից, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Դեռ 2015-ին ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Ալեքսեյ Ուլյուկաևը հայտարարել է, որ ավելի քան 40 երկիր, այդ թվում Չինաստանը, ցանկություն է հայտնել ԱԱԳ ստեղծել ԵՏՄ հետ: Դա հաստատեց նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը: