7 ապրիլի 2016 - 15:02 AMT
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել է, որ լուրջ պատճառներ չի տեսնում ԵՏՄ գագաթնաժողովը Երևանից Մոսկվա տեղափոխելու համար, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
Այդ մասին Հովիկ Աբրահամյանն ապրիլի 6-ին ասել է ղազախստանցի իր պաշտոնակից Քարիմ Մասիմովի հետ հեռախոսազրույցում, որն առաջարկել էր տեղափոխել նիստը, հայտնել է վարչապետի մամուլի խոսնակ Գոհար Պողոսյանը:
Վարչապետը նշել է, որ եթե ԵՏՄ մյուս անդամ երկրների կառավարության նախագահները որոշեն նիստն անցկացնել Մոսկվայում, ապա ինքը լրացուցիչ կհայտնի իր մասնակցության մասին:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը դեռ որոշում չի կայացրել ԵՏՄ գագաթնաժողովին մասնակցության վերաբերյալ:
Ավելի վաղ ռուսական ԶԼՄ-ները հայտնեցին, որ Երևանում ապրիլի 8-ին կայանալիք գագաթնաժողովը չեղարկվել է ղազախական կողմի նախաձեռնությամբ, քանի որ այն կարող էր գնահատվել որպես աջակցություն ղարաբաղյան հակամարտության կողմերից մեկին: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նիստը տեղի կունենա Մոսկվայում ապրիլի 13-ին: