24 մայիսի 2016 - 17:50 AMT
Եգիպտոսի դատաբժշկական փորձաքննության ծառայության ղեկավար Հիշամ Աբդել Համիդը հերքել է ԶԼՄ-ներում հայտնված հաղորդագրությունները իբր իր աշխատակիցների կողմից արված հայտարարությունների մասին, որոնց համաձայն Միջերկրական ծովում կործանված EgyptAir ավիաընկերության ինքնաիթռում պայթյուն է եղել: Դատաբժշկական փորձաքննության ծառայության ղեկավարի հայտարարությունը հաղորդել է Եգիպտոսի պետական ՄԵՆԱ գործակալությունը:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնել էին, քննչական խմբի անդամ փորձագետի վրա հղումով, որն անձամբ էր մասնակցել զննությունը և չի ցանկացել նշել իր անունը: Նա ասել էր, որ զննությունը ցույց է տալիս, որ ուղևորատար ինքնաթիռում պայթյուն է տեղի ունեցել:
«Դա ճիշտ չէ: Եգիպտոսի դատաբժշկական փորձագետներից ոչ մեկը նման հայտարարություն չի արել»,-ասել է Աբդել Համիդը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունները հերքել է նաև Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը աղետի հետաքննության խմբից: Նա հայտարարել է Sputnik գործակալությանը, որ ոչ մի ցուցում չկա, որ ինքնաթիռում պայթյուն է եղել և հարկավոր է սպասել սև արկղերի հայտնաբերմանը: