Ադրբեջանի հեռուստատեսության և ռադիոհեռարձակման ազգային խորհուրդը, հաշվի առնելով գլխավոր դատախազության դիմումը, որոշել է ժամանակավորապես կասեցնել ANS հեռուստաալիքի հեռարձակումը: Որոշումը կապաված է ընդդիմադիր իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հարցազրույցի հեռարձակման հետ` նրան համարում են Թուրքիայի նախագահ Էրդողնաի գլխավոր հակառակորդը:
Ադրբեջանի իշխանությունները գտնում են, որ նման հեռարձակումները կարող են «վատթարացնել ռազմավարական հարաբերությունները Թուրքիայի հետ», հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:
Թուրքիայի իշխանական մարմիններն, այդ երկրի դեսպանատունը խորը մտահոգություն էին հայտնել Գյուլենի հարցազրույցի հեռարձակման կապակցությամբ և հորդորել միջոցներ ձեռնարկել:
Ադրբեջանի հեռուստատեսության և ռադիոհեռարձակման ազգային խորհուրդը կդիմի դատարան և ANS-ի վերաբերյալ վերջնական որոշումը կկայացնի դատարանը, ասվում է խորհրդի հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի իշխանություններն առաջիկա օրերին պաշտոնական հարցումով կդիմեն ԱՄՆ-ին` պահանջելով արտահանձնել ընդդիմադիր իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին, որին համարում են Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձի գլխավոր գաղափարախոսը: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: