Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կիրառումը Թուրքիայի տարածքում կկասեցվի արտակարգ դրության գործողության ընթացքում: Ինչպես հայտնել է NTV հեռուստաալիքը, այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշը:
«Մենք ցանկանում ենք, որ արտակարգ դրության ռեժիմը Թուրքիայում պահպանվի 1-1,5 ամիս: Պարետային ժամ չենք նախատեսում: Սակայն, քանի դեռ գործում է արտակարգ դրությունը, ժամանակավորապես կսառեցվի Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կիրառումը երկրում»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա նշել է նաև, որ «բացահայտվել են կառուցվածքային և անհատական թերացումներ հետախուզության աշխատանքի մեջ»: Նա հերքել է նախկինում ԶԼՄ-ների տարածած լուրերը խռովությունից հետո անհետացած ռազմանավերի մասին: «Ռազմական տրանսպորտի կորուստներ բանակը չունի»,-ասել է նա:
Հուլիսի լույս 16-ի գիշերը Թուրքիայում տեղի ունեցած հեղաշրջման փորձից հետո ՌԾՈւ 14 նավ կապ չի հաստատել հրամանատարության հետ: Բացի այդ, հուլիսի 16-ից ի վեր կապ չի հաստատել նավատորմի հրամանատար Վեյսել Քեզելեն: Հայտնի չէ, նրան պատանդ են վերցրել, թե նա ևս միացել է խռովարարներին: