6 սեպտեմբերի 2007 - 18:54 AMT
Մոտ ապագայում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափի փոփոխություն չի նախատեսվում: Այդ մասին Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը: «Հայկական կողմը ներկա դրությամբ աշխատում է, որպեսզի ԼՂՀ-ն մասնակցի բանակցային գործընթացին»,- ասել է նա: Միեւնույն ժամանակ, ՀՀ ԱԳՆ-ն ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ ձեւաչափը դեռ իրեն չի սպառել:
«Բաքուն բոլոր ուժերով խոչընդոտում է ԼՂՀ մասնակցությանը բանակցային գործընթացին, սակայն որքան շուտ Ղարաբաղը նստի բանակցային սեղանի շուրջ, այնքան լայն հնարավորություններ կբացվեն խնդրի կարգավորման համար»,- ընդգծել է Օսկանյանը:
Նա նաեւ նկատել է, որ Բրյուսելում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հանդիպումը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հետ աշխատանքային բնույթ էր կրում, սակայն նոր առաջարկություններ առաջ չեն քաշվել: «Մենք միայն պայմանավորվել ենք միջնորդների այցելության ժամկետների մասին տարածաշրջան»,- ասել է Օսկանյանը: