«Իսլամական պետությունը» ստանձնել է սիրիական Էլ Բաբում ահաբեկչության պատասխանատվությունը: Վերջին տվյալներով, մահապարտ ահաբեկչի գործողություններին զոհ է գնացել 60 մարդ:
Փետրվարի 24-ին հզոր պայթյուն է որոտացել Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Էլ Բաբ քաղաքի արվարձանում՝ Սիրիայի ազատ բանակի անցակետի մոտ: Պայթել է ականապատ ավտոմեքենան:
Զոհերից բացի նաև բազմաթիվ վիրավորներ կան, նրանց թիվը տասնյակների է հասնում: ԻՊ մահապարտ ահաբեկիչն ավտոմեքենայով մխրճվել է կուտակված թուրք զինվորականների ամբոխի մեջ:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ եղել է նաև երկրորդ պայթյունը, որին զոհ է գնացել 8 զինծառայող, որից երկուսը թուրքական ԶՈւ-ից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Փետրվարի 23-ին Սիրիայի ազատ բանակի մարտիկներն ու թուրք զինվորականները ամբողջական հսկողություն են հաստատել Էլ Բաբում՝դուրս մղելով ԻՊ գրոհայիններին: Ինչպես հայտնել է Թուրքիայի ԶՈւ Գլխավոր շտաբը, դա իրականացվել է «Եփրատի վահան» գործողության շրջանակում: Հայտարարվեց, որ Սիրիայի ազատ բանակի մարտիկներն ականազերծման աշխատանքներ են իրականացնում քաղաքում:
Անկարան մտադիր է «Եփրատի վահան» գործողության շրջանակում 45 կմ խորությամբ անվտանգության գոտի ստեղծել Սիրիայի հյուսիսում: Այդ մասին հայտարարել էր Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Ֆիքրի Իշիկը: