5 փետրվարի 2018 - 15:10 AMT
Հայաստանում 2017 թվականին կացության կարգավիճակ ստացած օտարերկրացիների թիվը կազմել է 6042, որից 1396-ը ԱՊՀ երկրներից, 412-ը՝ ԵՄ երկրներից: Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում կացության կարգավիճակ ստացածների թվով առաջին տեղումԻրանի քաղաքացիներն են՝ 1138:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Հայաստանում կացության իրավունք է տրվել նաև Հնդկաստանի 938 քաղաքացու, ՌԴ-ի՝ 915, Սիրիայի՝ 402, ԱՄՆ-ի ՝322 քաղաքացու:
2017-ին Հայաստանից ապաստան հայցած քաղաքացիների թվով առաջին տեղում Իրաքն է՝ 33 հոգի, երկրորդում՝ Սիրիան՝ 27: Այս երկրներին հաջորդում են Եմենը, Իրանը, Թուրքիան: