Հայաստանում զարգանում է ջայլամաբուծությունը, իսկ 2017-ի վերջին մսամթերքի արտադրություն է սկսվել. ջայլամի մսից արտադրվում է բաստուրմա, սուջուխ, տհալ և մատակարարվում տեղական սուպերմարկետներին: Այդ մասին պատմել են ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանին Արմավիրի մարզի Փշատավան համայնքի ջայլամաբուծությամբ զբաղվող ֆերմերային տնտեսությունում:
Նախարարը մարտի 1-ին աշխատանքային այց է կատարել Արմավիրի մարզ, որտեղ թափ է առնում ոչ ավանդական գյուղատնտեսությունը:
Ֆերման հիմնադրվել է 2008 թվականին, ջայլամները Հայաստան են ներմուծվել հարևան Իրանից, ներկայում այստեղ բուծվում է 400 ջայլամ, որոնք արդեն հարմարվել են տեղի կլիմային, հայտնում է գյուղատնտեսության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Ֆերմայի գլխավոր անասնաբույժ Արմեն Սարգսյանի խոսքով` նախատեսում են ընդլայնել գործունեությունը. ջերկի կարտադրեն, ինչպես նաև կզբաղվեն կաշվի և փետուրների վերամշակմամբ:
Հնարավոր է, որ շուտով հայկական ջայլամի մսամթերքը համտեսելու հնարավորություն ունենան նաև Ռուսաստանի սպառողները: