30 մայիսի 2008 - 17:55 AMT
Հայաստանը ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների խորացումը դիտարկում է որպես ժողովրդավարության զարգացման եւ տարածաշրջանային կայունության կարեւոր գրավական
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն մայիսի 29-ին ընդունել է Ամերիկայի հրեական կոմիտեի ներկայացուցիչ, դեսպան Փիթեր Ռոզենբլատին, կոմիտեի ռազմավարական հետազոտությունների գծով տնօրեն Բերրի Ջեյտոբսին եւ Ամերիկա-հայկական հասարակական կոմիտեի գործադիր տնօրեն Ռոսս Վարթյանին: Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:
Նախագահ Սարգսյանի խոսքով, Հայաստանը շահագրգռված է Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունների խորացմամբ եւ դրանք դիտարկում է տնտեսական հաջողությունների, ժողովրդավարության զարգացման եւ տարածաշրջանային կայունության կարեւոր գրավական: Ներկայացնելով Ամերիկայի հրեական կոմիտեն, դեսպան Ռոզենբլատը նշել է, որ այն հրեական համայնքի առանցքային կազմակերպություններից մեկն է, եւ առավելագույնս ներգրավված է միջազգային հարաբերությունների ոլորտում: Նա նաեւ ասել է, որ 1990-ական թվականներից սկսած իրենք բավականին քաջածանոթ են հարավկովկասյան տարածաշրջանին եւ ուշադրությամբ հետեւում են տեղի ունեցող գործընթացներին, Հայաստանում վերջին անգամ եղել են 1999թվականին: Ամերիկայի հրեական կոմիտեի հետաքրքրությունը Հայաստանի եւ Հայաստանին վերաբերող հարցերի նկատմամբ Փիթեր Ռոզենբլատը պայմանավորել է Միացյալ Նահանգների հայ համայնքի հետ սերտ կապերով:
Զրուցակիցները հիմնականում քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունները եւ սահմանի բացման խնդիրը: Նախագահ Սարգսյանը մեկ անգամ եւս ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է բնականոն հարաբերություններ կառուցել հարեւան երկրների հետ եւ պաշտոնական Երեւանը բազմիցս հանդես է եկել Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատելու օգտին: