Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն չի հասկանում, թե ինչու է Հայաստանը դեմ բելառուս թեկնածուին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում:
«Խայտառակություն է, որ չենք կարողանում ընտրել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին »,-ասել է նա Մինսկում ռուսական լրատվամիջոցներին:
«Ես տալիս եմ ձեզ գործող պետքարտուղարի, երիտասարդ գեներալի (Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի պետքարտուղար Ստանիսլավ Զասի մասին է խոսքը՝ խմբ.): Խելացի տղա է, շատ փորձառու, շտաբում աշխատած: Նա պետքարտուղար է, նրան բոլոր նախագահները ճանաչում են»,-ասել է նա, հայտնում է Interfax.az-ը:
Նա հիշեցրել է, որ առաջարկել է, որպեսզի Զասն այցելի երկներից յուրաքանչյուրը, այդ թվում Հայաստան: «Եթե պատրաստ եք նրան ընդունել, լսել…Կարող եք չհամաձայնվել նրա թեկնածությանը, կարող եք հետևել ձեր սկզբունքներին, բայց խոսեք հետը: Գուցե նա ձեր համար ցանկացած հայից լավը լինի: Ինչո՞ւ եք վախենում բելառուսներից: Չէ որ մենք յուրայիններ ենք»,-ասել է նա:
«Ես դա անում եմ, որպեսզի այսուհետ նշանակենք գործող տաղանդավոր գեներալների, որպեսզի ցույց տանք ՀԱՊԿ նշանակությունը»,-ասել է Լուկաշենկոն:
Ավելի վաղ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ուշագրավ մանրամասներ է հայտնել Հավաքական անվտանգության կազմակերպության պայմանագրի (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղարի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին։Նա ասել է, որ ներողություն է խնդրել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանից՝ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցի շուրջ վեճի համար։