23 նոյեմբերի 2020 - 14:21 AMT
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշել է հրատապ միջոց կիրառել Ադրբեջանում գերության մեջ հայտնված 17 զինծառայողի գործով՝ բավարարելով հայ իրավապաշտպանների դիմումները։
Այս մասին հայտնում է իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը՝ նշելով, որ նրանք գերեվարվել են սեպտեմբերի 27-ից սկսած լայնածավալ պատերազմի ընթացքում։
Գերության մեջ հայտնված անձինք են Սամվել Ասատրյանը, Արսեն Կարապետյանը, Նորիկ Արաքելյանը, Գեղամ Էլիբեկյանը, Վահե Աբրահամյանը, Հովսեփ Սահակյանը, Սամվել Քաստակցյանը, Սամվել Կնազյանը, Էդիկ Տոնոյանը, Վալերի Հայրապետյանը, Հարություն Գևորգյանը, Արման Հարությունյանը, Միքայել Մարտիրոսյանը, Լյուդվիգ Մկրտչյանը, Պետրոս Ղազարյանը, Սարգիս Սողոմոնյանը և Խաչիկ Հակոբյանը:
Զեյնալյանի խոսքով՝ հայ գերիների ընտանիքի անդամների անունից դիմումներ են ներկայացվել Եվրոպական դատարան՝ կյանքի և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու իրավունքները պաշտպանելու մասին հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով:
Եվրոպական դատարանն Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գերեվարման փաստի, գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար ժամկետ է սահմանել մինչև նոյեմբերի 27-ը։
Դատարանը որոշումները կայացրել է՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը սահմանած ժամկետում չի ներկայացրել հիմնավոր և արժանահավատ տեղեկություններ։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է տեղեկություն տրամադրել նոյեմբերի 11-ին առևանգվածների մասին։
Նոյեմբերի 10-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՌԴ և Ադրբեջանի նախագահների հետ ստորագրել է պատերազմը դադարեցնելու մասին հայտարարություն, որի կետերից մեկով նախատեսված է զոհվածների մարմինների և գերիների փոխանակում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ գերիների փոխանակման գործընթացը կսկսի մարմինների փոխանակումից հետո։