1 մարտի 2021 - 11:16 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր աջակիցներին 18։30-ին հանրահավաքի և եթրի է հրավիրել Հանրապետության հրապարակ։
«Հաշվի առնելով վերջին զարգացումներն ու ստեղծված իրավիճակը»՝ Հայրենիքի փրկության շարժման խորհուրդը որոշում է կայացրել մարտի 1-ի հանրահավաքն անցկացնել ժամը 18։00-ին, Բաղրամյան պողոտայում։
Ազգային-ժողովրդկան բևեռի նախաձեռնող խումբը հանրահավաք է հրավիրել Մատենադարանի մոտ՝ «ի հիշատակ համակարգի զոհերի»։ Այս հավաքը ևս 18։00-ին է։
Ազգային ժողովրդական բևեռը ձևավորվել է 2020-ի մայիսին, հիմնադիրներից են Կանադայում ՀՀ նախկին դեսպան Արա Պապյանը, «Սասնա ծռերի» անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը, Վարուժան Ավետիսյանը, երաժիշտ Եղիշե Պետրոսյանը։
ՀԱԿ-ի հավաքը Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին՝ 16։00-ին Մյասնիկյանի արձանի մոտ է, իսկ 17։00-ին նախատեսված է այցելություն Եռաբլուր պանթեոն, որտեղ հարգանքի տուրք կմատուցվի պատերազմում զոհվածների հիշատակին։
15։00-ին ՀԱԿ-ը կայցելի սբ․ Սարգիս եկեղեցի, որտեղ տեղի կունենա պատարագ՝ Մարտի 1-ի և 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին։
2008-ի փետրվար ամսվա վերջին, ՀՀ նախագահի փետրվարի 19 ընտրությունների արդյունքներից դժգոհ քաղաքացիները՝ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ հանրահավաքներ ու նստացույց էին անցկացնում Ազատության հրապարակում: Մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ոստիկանության աշխատակիցները Ազատության հրապարակում զենք, զինամթերք և մոլոտովյան կոկտեյլներ հայտնաբերելու պատրվակով ներխուժեցին հրապարակ, հարձակվեցին ցուցարարների վրա և ուժով ցրեցին նրանց: Ժամեր անց ցուցարարները հավաքվեցին Մյասնիկյանի արձանին հարող հրապարակում՝ Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի դեսպանատների առաջ, և սկսվեց ինքնաբուխ հանրահավաք։ Ավելի ուշ հայտարարվեց պարետային ժամ, մայրաքաղաք մտցվեցին բանակային ստորաբաժանումներ: Բախումների արդյունքում զոհվեց տասը մարդ: