17 մարտի 2009 - 15:50 AMT
ԱՄՆ Արդարադատության նախարարությունը հրապարակել է ԱՄՆ-ում օտար երկրների, կազմակերպությունների եւ մասնավոր անձանց շահերը ներկայացնող լոբբիստական ընկերությունների գործունեության մասին զեկույցը: 2008թ. առաջին կիսամյակում լոբբիստների ծառայությունններից օգտվել են Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Ուզբեկստանի, Էստոնիայի եւ Լեռնային Ղարաբաղի կառույցները:
Զեկույցի համաձայն Chlopak, Leonard, Schechter and Associates ընկերությունը Ադրբեջանի ԱԳն-ից $39.1 հազար է ստացել տեղեկատվական նյութերի պատրաստման եւ տարածման համար:
«JWI ընկերությունը Ադրբեջանի Միջազգային Բանկից գրեթե $108.1 հազար է ստացել հանձնարարողի շահերին համապատասխան օրենսդրության լոբբիացման համար: Նույն այդ ընկերությունը նույնանման գործողությունների համար $26 հազար է ստացել Ադրբեջանի նախագահից, որպեսզի մամուլի հետ կապերի ռազմավարություն մշակի:
Livingston Group ընկերությունն ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանության միջոցով $347.9 հազ. է ստացել Ադրբեջանից ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամների հետ խորհրդակցությունների կազմակերպման եւ ամերիկա-ադրբեջանական հարաբերությունների, Ադրբեջանում խոսքի ազատության վիճակի վերաբերյալ զանազան խորհրդակցությունների անցկացման եւ ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների այցերի անցկացմանն աջակցելու համար: Melwood Communications ընկերությունը Ադրբեջանի դեսպանությունից չնշված գումար է ստացել Ադրբեջանի Հանրապետության շահերից ելնելով մեդիա-ռազմավարություններ մշակելու համար: Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսությունը Sitrick and Company ընկերությանը $8.9 հազար է փոխանցել ք. Լոս-Անջելեսի ԶԼՄ հետ հաղորդակցությունը կազմակերպելու օգնության համար»,- նշվում է ԱՄՆ Արդարադատության նախարարության զեկույցում:
Նույն ադյ զեկույցում ասվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կառավարությունը $103.5 հազար է փոխանցել Office of the Nagorno Karabakh Republic in the USA կազմակերպությանը Վաշինգտոնի միջանցքներում, հասարակայնության եւ ԶԼՄ հետ կապերի կարգավորման, խաղաղ գործընթացի կարգավորման խնդրին առնչվող տեղեկատվական նյութերի տարածման համար: Բացի այդ, ԱՄՆ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Վարդան Բարսեղյանից չնշված գումար է ստացել նաեւ հասարակայնության հետ կապերի ոլորտում մասնագետ Ուլիյամ Սպենսերը, որը գործում է` ելնելով Լեռնային Ղարաբաղի շահերից, գրում է Washington ProFile-ը: