6 դեկտեմբերի 2021 - 14:42 AMT
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և «Լիկվոր» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Մաթևոսյանը հայտարարել են, որ Հայաստանում արտադրվող «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութը դրվում է շրջանառության մեջ։
«Սպուտնիկ Լայթը» լինելու է մեր պատվաստանյութերի մեջ և մեր քաղաքացիները հենց երրորդ՝ խթանիչ դեղաչափը (բուսթեր) ստանալու համար կարող են դիմել և ստանալ «Սպուտնիկ Լայթ» տարբերակը։ Այլ պատվաստանյութերով պատվաստված քաղաքացիները կարող են դիմել և որպես խթանիչ դեղաչափ ստանալ «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութը», - ասել է Անահիտ Ավանեսյանը, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
Պատվաստանյութը ՀՀ քաղաքացիներին կտրամադրվի անվճար։
Խոսելով արտադրական ծավալների մասին՝ Սերգեյ Մաթևոսյանն ասել է, որ երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում ընկերությունը կարող է Հայաստանի մեկ տարվա պահանջն ապահովվել, գրում է Aysor.am-ը։
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հավելել է, որ արտահանումը կբազմապատկի արտադրանքի ծավալները։
«ՀՀ շուկան բավական փոքր է սպառման անհրաժեշտ ծավալն ապահովվելու համար։ Մերձավոր Արևելքի մի շարք երկրների հետ բանակցություններ են ընթանում, աֆրիկյան որոշ երկրների հետ էլ քննարկումներ են ընթանում՝ արտահանելու համար։ Այս ամենն իրականացվում է ռուսական գործընկերների հետ աշխատանքի շնորհիվ», - ասել է նախարարը:
Հունվարի 1-ից սննդի, ժամանցի և մշակութային վայրեր մուտքը հնարավոր կլինի միայն պատվաստված լինելու կամ ՊՇՌ թեստի բացասական արդյունք ներկայացնելու դեպքում: