30 մարտի 2022 - 13:44 AMT
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը և Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը ակտիվ գործողություններ են ձեռնարկում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ լարվածության նվազեցման ուղղությամբ։ Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ նշելով, որ խաղաղապահները գործում են՝ խստիվ հետևելով 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին։
Հարց է հնչել, թե իրականում ինչ է կատարվում խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում և կարող է արդյոք դա սադրանք լինել Ադրբեջանի կողմից, գուցե Թուրքիայի հրահրմամբ՝ «պղտոր ջրում ձուկ որսալու» նպատակով, քանի դեռ ՌԴ-ն զբաղված է Ուկրաինայով։
Զախարովան պատասխանել է, որ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում վերջին միջադեպերի վերաբերյալ ՌԴ դիրքորոշումն արտահայտված է ՌԴ ԱԳՆ մարտի 26-ի հայտարարության մեջ:
«Մոսկվան կոչ է արել կողմերին ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կրակի լիակատար դադարեցումը և ապահովել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին պայմանավորվածությունների անվերապահ կատարումը։ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը և ռուսական խաղաղապահ առաքելության ղեկավարությունը ակտիվ գործողություններ են ձեռնարկում իրավիճակի դեէսկալացիայի ուղղությամբ։ Ընդ որում խաղաղապահները գործում են՝ խստիվ հետևելով 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին»,-ասել է նա։
Զախարովան հավելել է, որ ՌԴ-ն մշտական կապի մեջ է ՀՀ և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ ԱԳՆ գծով, իսկ տեղերում օպերատիվ իրադրության մասին տեղեկատվությունն ամենօրյա ռեժիմով հրապարակվում է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական տեղեկագրում: