Կովկասում ու Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինան, անդրադառնալով Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից ԼՂ-ում ոստիկանական մեքենայի գնդակոծմանը, մտահոգություն է հայտնել և նշել «բանակցությունների սեղանի շուրջ լուծումներ գտնելու հրատապությունը»։ Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Չափազանց մտահոգված եմ Ստեփանակերտի շրջակայքում մահացու միջադեպի մասին հաղորդումներով: Այս միջադեպը ցույց է տալիս բանակցությունների սեղանի շուրջ չլուծված հարցերի համար լուծումներ գտնելու հրատապությունը։ ՆԱՏՕ-ն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը», ասվում է գրառման մեջ։
Մտահոգություն է հայտնել նաև Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության խոսնակ Պետեր Ստանոն:
«ԵՄ-ն ցավում է ղարաբաղյան շփման գծում բռնության բռնկման համար, որը հանգեցրել է առնվազն հինգ զոհի։ Այս մահացու դեպքի հանգամանքները պետք է մանրակրկիտ հետաքննվեն։ Կոչ ենք անում բոլոր շահագրգիռ կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել՝ կանխելու համար հետագա գործողությունները, որոնք կարող են ավելի խաթարել տարածաշրջանային կայունությունը և սպառնալ խաղաղ գործընթացին», ասվում է հայտարարության մեջ: