20 հունիսի 2023 - 17:24 AMT
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների հետ հանդիպմանն ասել է, որ ՀԱՊԿ-ին հաճախ իրավացիորեն քննադատում են կոնկրետ խնդիրների լուծման ուղղությամբ թերությունների համար։
Նա նշել է, որ Հայաստանը հիմնավորված պահանջներ է ներկայացնում ՀԱՊԿ-ին, գրում է ԲԵԼՏԱ-ն։
«Օրինակ, Ղրղզստանը վաղուց է օգնություն խնդրում Տաջիկստանի հետ հակամարտության կարգավորման հարցում։ Հիմնավորված պահանջներ է ներկայացնում Հայաստանը։ Եթե մենք չլուծենք այդ խնդիրները, ապա ՀԱՊԿ երկրները մշտապես կհանդիմանեն միմյանց, դժգոհություն կհայտնեն կազմակերպության աշխատանքից։ Ուստի, պետք է խորասուզվել ՀԱՊԿ երկրների խնդիրների մեջ և ելք որոնել»,-ասել է Բելառուսի նախագահը։
Ըստ Լուկաշենկոյի, հիմա բարդ ժամանակներ են կազմակերպության համար, որը պահանջում է ուժերի, փորձի և ռեսուրսների մոբիլիզացիա խաղաղությունը պահպանելու համար։
«Կան խնդիրներ, կան հարցեր, դրանք լուծել է պետք, որքան էլ բարդ լինեն։ Իսկ մենք երբեմն բարդության պատճառով չենք ցանկանում դրանք լուծել»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ եթե դրանց լուծմանը «լծվեն Արևմուտքի բարեկամ-ընկերները», ինչ-որ բան անելը շատ ավելի դժվար կլինի։
Ավելի վաղ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ ՀՀ և Ադրբեջանի սահման ՀԱՊԿ առաքելության գործուղման ժամկետները կախված են Երևանից՝ «գնդակը Երևանի դաշտում է»։