Գերմանիայի Դաշնության Հանրապետության արտգործնախարար Աննալենա Բերբոկը հայտարարել է, որ հնարավորինս արագ պետք է միջազգային դիտորդական առաքելություն ուղարկել ԼՂ, ինչպես նաև հորդորել է Ադրբեջանին թույլ տալ նրանց մուտքը։
«Ամենակարևորը հիմա թափանցիկությունն է, և այն, որ միջազգային հանրության աչքերն ու ականջները տեղում լինեն։ Մեր գործընկերների հետ ջանքեր կգործադրենք դիտորդներին արագ ուղարկելու համար։ Վստահությունն առ այն, որ Ադրբեջանը լուրջ է վերաբերվում ԼՂ ժողովրդի անվտանգության և բարեկեցության ապահովման իր պարտավորություններին, կապացուցվեր միջազգային դիտորդների մուտքի թույլտվությամբ», – ասվում է ԳԴՀ ԱԳՆ կայքում հրապարակված Բերբոկի հայտարարության մեջ, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով` ԼՂ–ում դեռ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների սուր պակաս է զգացվում։
«Ես որոշեցի ևս մեկ անգամ զգալի ավելացնել մեր մարդասիրական օգնությունն ու լրացուցիչ 2-ից մինչև 5 մլն եվրո բարձրացնել Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի մեր ֆինանսավորումը», – հավելել է Բերբոկը։