Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, թե Հայաստանի զինված ուժերի նկատմամբ պետք է սահմանափակումներ կիրառվեն, քանի որ, ըստ նրա, «Հայաստանը ագրեսոր երկիր է»։
Նա զուգահեռներ է տարել Իրաքի և Քուվեյթի միջև պատերազմի հետ, երբ որոշակի սահմանափակումներ կային Իրաքի զինված ուժերի զարգացման հետ կապված, հայտնում է Minval.az-ը։
«Կարծում ենք, որ նման համամասնական սահմանափակումներ պետք է կիրառվեն նաև Հայաստանի զինված ուժերի հանդեպ»,–ասել է Հաջիևը։
Նա բողոքել է Երևանի ռազմականացումից՝ նշելով, թե մի շարք արևմտյան երկրներ, մասնավորապես՝ Ֆրանսիան, «լուրջ աջակցություն են ցուցաբերում Հայաստանին այդ հարցում»։
«Դա նպաստում է լարվածության ստեղծմանը Հարավային Կովկասում»,- նշել է նա։
Հաջիևը նաև հայտարարել է, թե Ադրբեջանն այլևս առաքելության գործունեության անհրաժեշտություն չի տեսնում։ Նա հիշեցրել է, որ Բաքուն ու Երևանը համաձայնեցրել են սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգը։
«Հաշվի առնելով, որ երկու երկրի միջև սահմանազատման գործընթացն ընթանում է խաղաղության և փոխըմբռնման պայմաններում, կարծում ենք, որ անհրաժեշտություն չկա, որ ԵՄ սահմանային առաքելությունը գործի Ադրբեջանի սահմանի մոտակայքում՝ Հայաստանի կողմից։ Ժամանակն է դադարեցնել այդ առաքելության գործունեությունը»,–ասել է նա։