Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը մեղադրել է Ռուսաստանին «օդային ահաբեկչական գործողություններ» կազմակերպելու մտադրության մեջ՝ նշելով, որ Ռուսաստանը հարձակումներ էր նախապատրաստում, որոնք կարող էին աշխարհի տարբեր հատվածներում ինքնաթիռների կործանման պատճառ դառնալ։
Տուսկը նշել է, որ Վարշավան մասնակցել է «դիվերսիաների» դեմ հակազդեցության գործողություններին։ Նա նաև հիշատակել է Լեհաստանում, Մեծ Բրիտանիայում և Գերմանիայում տեղի ունեցած «պայթուցիկ ծանրոցների» հետ կապված միջադեպերը, որոնք տեղի են ունեցել 2024–ի ամռանը, գրում է The Guardian-ը։
«Վերջին տվյալները հաստատում են, որ Ռուսաստանը մտադիր էր իրականացնել օդային ահաբեկչություններ ոչ միայն Լեհաստանի դեմ»,– հայտարարել է Տուսկը՝ առանց հավելյալ մանրամասներ ներկայացնելու։
Հուլիսին պայթուցիկ նյութերով ծանրոցներ բռնկվեցին Բիրմինգհեմի DHL պահեստում և Լայպցիգի օդանավակայանի վազքուղում։ Տեղեկատվության համաձայն՝ Լայպցիգում հայտնաբերված ծանրոցը պատրաստվում էին բեռնել ինքնաթիռ, մինչդեռ Բիրմինգհեմում այն արդեն տեղափոխվել էր օդանավով, ինչից հետո բռնկվել էր։ Նման միջադեպեր տեղի են ունեցել նաև Լեհաստանում, իսկ հետախուզության տվյալները ցույց են տալիս, որ դրանք կազմակերպվել են Ռուսաստանի կողմից՝ որպես «նախապատրաստական փորձարկում»։
ԱՄՆ New York Times թերթի հրապարակման մեջ նշվել է, որ ԱՄՆ պաշտոնյաները հետազոտել են Ռուսաստանի ռազմական հետախուզության (ԳՌՈւ) անդամների միջև հեռախոսազրույցների գաղտնալսումները։ Վերջիններս ծանրոցների դեպքերը նկարագրել են որպես լայնածավալ գործողությունների նախապատրաստական փուլ, որոնք կարող էին ուղղված լինել ԱՄՆ-ի դեմ։ Նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը խիստ նախազգուշացումներ էր ուղարկել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ զգուշացնելով, որ եթե պլանները զարգանան, Վաշինգտոնը Ռուսաստանին կհամարի «ահաբեկչությունը հովանավորող»։
Ծանրոցները, որոնք պարունակում էին պայթուցիկ նյութեր և ուղարկվել էին Լիտվայից, քողարկված էին կենցաղային իրերի մեջ։ Այս հանգամանքը բացահայտեց ծանրոցների անվտանգության ստուգման թերությունները։ Չնայած համապատասխան մարմիններն ամրապնդել են անվտանգության ընթացակարգերը, հանրային հավաստիացումները մնացել են սահմանափակ։
Սեպտեմբերին Գերմանիայի ներքին հետախուզության ծառայության նախկին ղեկավարը՝ Թոմաս Հալդենվանգը, նշել էր, որ Լայպցիգի ծանրոցը, եթե բռնկվեր թռիչքի ժամանակ, կպատճառեր ինքնաթիռի կործանում։
The Guardian-ի հրապարակած լուսանկարները Բիրմինգհեմում ցույց են տալիս պայթող ծանրոցների փայտե արկղը՝ լցված պայծառ բոցերով։ Վերջիններս մագնեզիումի վրա հիմնված այրիչ նյութերի բնորոշ օրինակ են, որոնք մարում են միայն հատուկ չոր փոշու միջոցով։
Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը չի պատասխանել հարցումներին՝ պնդելով, որ Մոսկվան կապ չունի այս դեպքերի հետ։