22 հունվարի 2025 - 11:08 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կարող է պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի նկատմամբ, եթե նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրաժարվի մասնակցել Ուկրաինայում հակամարտության լուծման բանակցություններին, գրում է Reuters-ը։
Թրամփը մանրամասներ չի ներկայացրել հնարավոր պատժամիջոցների վերաբերյալ, սակայն ԱՄՆ–ն արդեն խիստ պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի դեմ 2022 թվականի փետրվարին Ուկրաինա ներխուժելու պատճառով։
Նախագահը նաև անդրադարձել է Ուկրաինային զինված օգնություն տրամադրելու հարցին՝ նշելով, որ եվրոպական երկրները պետք է ավելի մեծ դեր ունենան։
«Մենք խոսում ենք (Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր) Զելենսկու հետ, շուտով կխոսենք նաև նախագահ Պուտինի հետ։ Մենք ուսումնասիրում ենք դա», - ասել է Թրամփը։
Բացի այդ, Թրամփը հայտնել է, որ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինին հորդորել է միջամտել՝ պատերազմը դադարեցնելու համար։
«Նա այդ ուղղությամբ շատ բան չի արել։ Նա ունի մեծ... ուժ, ինչպես և մենք։ Ես ասացի՝ «դու պետք է դա լուծես»։ Մենք քննարկել ենք դա», - ասել է Թրամփը։
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեռ մինչև լիազրությունները ստանձնել էր ասել էր, որ մեր օրում վերջ է դնելու պատերազմին Ուկրաինայում։ Այժմ նար թիմի ներկայացուցիչներն ասում են, որ գուցե ամիսներ պահանջվեն։