29 հունվարի 2025 - 18:41 AMT
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը լրագրողներին ասել է, որ Երևանը հասկանում է, որ Եվրամիությանը հնարավոր անդամակցումը կբերի Հայաստանի դուրս գալուն Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ) և այդ շուկայի կորստին։
«Որոշումը այստեղ բացարձակ ակնհայտ է։ Շուկաների բացումը ԵՄ հետ կնշանակի շուկաների փակումը ԵԱՏՄ հետ։ Հակառակ դեպքում կտուժեն մեր արտադրողները Եվրասիական տնտեսական միությունում, դա ակնհայտ է», - ընդգծել է ՌԴ կառավարության նախագահի տեղակալը։
Նա նշել է, որ Հայաստանի համար «ԵՄ-ի հետ ներմուծման մաքսատուրքերի զրոյացումը ավտոմատ կերպով կնշանակի վերադարձ մաքսային և մաքսային սակագների ԵԱՏՄ-ի հետ», գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Մեզ համար, իհարկե, սա ազդանշան է, որ Եվրոպական միությանը միանալու սկիզբը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու սկիզբն է», - նշել է Օվերչուկը։
Նա վստահ է, որ «սա բացարձակ ակնհայտ է յուրաքանչյուր մարդու համար, ով թեկուզ մի փոքր ծանոթ է այս երկու ինտեգրացիոն միավորումների կառուցվածքին»։
«Այստեղ հայկական կողմը հստակ գիտի, որ հետևանքները կլինեն այսպիսին։ Այստեղ ոչ ոք չպետք է ունենա որևէ պատրանք», - ընդգծել է փոխվարչապետը։
Նրա խոսքով՝ այն անձինք, ովքեր պնդում են, թե հնարավոր է գտնել այլընտրանքային լուծում, մոլորեցնում են հայ ժողովրդին։ Սակայն նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ին միանալու գործընթացը երկար կտևի և առաջարկել է սպասել Ազգային ժողովի քննարկումներին։
Հունվարի 9-ին Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել ԵՄ-ին ինտեգրվելու գործընթացի մեկնարկի նախագծին։ Ազգային ժողովը կքննարկի համապատասխան օրինագիծը փետրվարի 11-14-ը։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այս հարցը ենթակա է հանրաքվեի։ Իսկ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հավաստիացրել է, որ Երևանը չի պատրաստվում դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից, այլ ձգտում է ամրապնդել համագործակցությունը դրա հետ՝ զուգահեռ զարգացնելով հարաբերությունները այլ կառույցների հետ։