30 հունվարի 2025 - 14:10 AMT
ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Սերդյուկովը հայտարարել է, որ լարվածության աճն Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանում մնում է աննախադեպ, պահպանվում է անկայունությունը Կովկասի տարածաշրջանում։
Նա հավելել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացն ու խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումը շարունակում են մնալ Հարավային Կովկասում անկայունության վերացման կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Տարածաշրջանում լարվածության պատճառ են դառնում Արևմտյան երկրների փորձերը՝ ամրապնդելու իրենց ազդեցությունը Հարավային Կովկասում», — նշել է շտաբի պետը։
Բացի այդ, նա հավելել է, որ իրավիճակի վրա զգալի ազդեցություն է ունենում Մերձավոր Արևելքում աճող լարվածությունը, ինչպես նաև ահաբեկչության տարածման վտանգը։ Նրա խոսքով՝ «Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում, չնայած Աֆղանստանում նկատվող որոշ դրական փոփոխություններին, անկայունության հիմնական աղբյուրն անդամ պետություններին սպառնացող վտանգներն են, այդ թվում՝ ռադիկալ գաղափարախոսության, ահաբեկչության և թմրանյութերի անօրինական շրջանառության տարածումը»։
Խոսելով Արևելյան Եվրոպայի մասին՝ նա ասել է, որ ՆԱՏՕ-ի ռազմական ներկայությունն ուժեղանում է Ռուսաստանի և Բելառուսի սահմաններին։
«Այս ամենը վկայում է այն մասին, որ գլոբալ աշխարհակարգի խորը և արագ փոփոխությունների պայմաններում ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտու իրավիճակը և դրա փոփոխման դինամիկան պահանջում են մեր մեծ ուշադրությունը և պատրաստակամությունը՝ համապատասխան և արդյունավետ արձագանքելու համար»,–ասել է Սերդյուկովը։