11 փետրվարի 2025 - 17:26 AMT
Հայաստանի և Եվրոպական միության մերձեցման գործընթացը շարունակել է ակտիվանալ, սակայն հանրապետությունը դեռևս պաշտոնական դիմում չի ներկայացրել անդամակցության համար։ Այդ մասին հաղորդել են Եվրահանձնաժողովից, հայտնում է «Իզվեստիան»։
«Հայաստանում ընթացող քննարկումները ցույց են տալիս Եվրոպական միության և նրա արժեքների գրավչությունը։ ԵՄ-ի և Հայաստանի հարաբերությունները երբեք այսքան սերտ չեն եղել, որքան այժմ։ Վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը և Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակներում տրամադրված €10 միլիոն աջակցությունը դա հաստատում են», – նշված է հայտարարության մեջ։
Բրյուսելում նաև հայտնել են, որ մտադիր են քննարկել հայկական կողմի հետ եվրոպական ինտեգրմանը վերաբերող օրինագիծը։ Թեև Հայաստանի անդամակցության հարցն այս պահին օրակարգում չկա, երկիրը արդեն քայլեր է ձեռնարկում ԵՄ-ի հետ ավելի խորը գործընկերության ուղղությամբ։
ՀՀ Ազգային ժողովում փետրվարի 11-ին մեկնարկել է հերթական նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված է 8 հարց, այդ թվում՝ ԵՄ-ին ՀՀ-ի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագիծը։