Ռուսաստանի ԱԳՆ–ն անդրադարձել է Արցախի Հանրապետության նախկին ղեկավարների շինծու գործերով Բաքվում ընթացող դատավարությանը՝ պատասխանելով Verelq վերլուծական կենտրոնի հարցին:
Խալաթյանը նշել է, որ դատական գործընթացը ուղեկցվում է մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով, որ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հացադուլ է հայտարարել՝ բողոքելով այս դատավարության դեմ, որը նա համարում է ֆարս։ Խալաթյանը նշել է նաև, որ թեև Արցախի նախկին ղեկավարները Ռուսաստանի քաղաքացիներ չեն, Մոսկվան տարիներ շարունակ միջնորդի դեր է խաղացել հակամարտության կարգավորման գործընթացում և համագործակցել է Արցախի իշխանությունների հետ։ Այդ համատեքստում նա հետաքրքրվել է, թե արդյոք Ռուսաստանը կարող է աջակցել նրանց ազատ արձակմանը՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող մեղադրանքները նաև իր շահերին են առնչվում։
«Նախկինում արդեն անդրադարձել ենք թեմային։ Ինչպես Դուք ճիշտ նշեցիք, նշված անձինք Ռուսաստանի քաղաքացիներ չեն։
Համոզված ենք, որ հումանիտար հարցերի ընդգրկումը հայ-ադրբեջանական երկկողմ բանակցությունների օրակարգում կնպաստի Բաքվի և Երևանի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը։
Իր հերթին, Ռուսաստանը հաստատում է իր հավատարմությունը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների միջև ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածություններին, այդ թվում՝ այնպիսի հարցերի լուծման անհրաժեշտությանը, ինչպիսիք են փախստականների իրավունքների պահպանումը, մշակութային-պատմական և կրոնական ժառանգության պահպանումը, ռազմական գործողությունների ընթացքում անհետ կորածների որոնումը, պահվող անձանց փոխանակումը։ Պատրաստ ենք անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանի և Հայաստանի գործընկերներին»,– ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի վարչության պատասխանում։