3 մարտի 2025 - 17:20 AMT
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանն ամփոփել է պաշտոնավարման 100 օրը՝ խոսելով համակարգային բարեփոխումների, հանրային անվտանգության և ապօրինի թմրաշրջանառության դեմ պայքարի մասին:
Սարգսյանն ընդգծել է, որ ապօրինի թմրամիջոցների դեմ պայքարը առաջնահերթություն է, և այս ուղղությամբ շարունակական աշխատանքներ են տարվում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Սարգսյանն ընդգծել է, որ ապօրինի թմրամիջոցների շրջանառության դեմ պայքարում կարևոր են ինչպես սահմանային վերահսկողության ուժեղացումը, այնպես էլ թմրամիջոցների պատրաստման լաբորատորիաների հայտնաբերումը։ Վերջին ամիսներին ոստիկանությունը խոշոր գործարքների բացահայտման արդյունքում առգրավել է տասնյակ կիլոգրամ թմրամիջոց, այդ թվում՝ 25 կգ և 18 կգ խմբաքանակներ սահմանային հատվածում, ինչպես նաև 30 կգ թմրամիջոց վերջին օրերին։
Այս մարտահրավերին արդյունավետ հակազդելու նպատակով Ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումները հագեցվում են նոր տեխնոլոգիաներով, իսկ անձնակազմի վերապատրաստման ծրագրերը շարունակվում են։ Նախարարը նաև նշել է, որ այս ուղղությամբ առանցքային է միջազգային համագործակցության ամրապնդումը, քանի որ ապօրինի թմրաշրջանառությունը հաճախ ընդգրկում է կազմակերպված հանցավոր խմբեր, որոնք գործակցում են տարբեր երկրներում։
Սարգսյանը նշել է, որ նախարարության հիմնական մարտահրավերներին ծանոթ էր դեռևս փոխնախարարի պաշտոնում, սակայն նախարարի կարգավիճակը պատասխանատվությունը մեծացրել է: Ըստ նրա՝ իրականացված բարեփոխումներից շատերն արդեն տվել են իրենց արդյունքը, իսկ որոշ ուղղություններով անհրաժեշտ են նոր ինստիտուցիոնալ մոտեցումներ:
Նախարարը խոսել է նաև 2024-ին մեկնարկած նոր նախագծերի մասին՝ ներառյալ անձնագրային ծառայությունների բարելավումը, միգրացիոն ռազմավարության մշակումը և քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների թվայնացումը: Նա ընդգծել է, որ ոստիկանության բարեփոխումներն ընթանում են ռազմավարական մոտեցմամբ՝ Պարեկային ծառայության, Քրեական և Համայնքային ոստիկանության արդեն ձևավորված կառուցվածքներով, ինչպես նաև Ոստիկանության գվարդիայի ստեղծման գործընթացով, որը նախատեսվում է ավարտել մինչև 2024 թվականի նոյեմբերը:
Նա նաև նշել է, որ ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսությունը մտել է գործնական փուլ, և առաջիկայում նախատեսվում է գործողությունների ծրագրի մշակում:
Ամփոփելով, նախարարը նշել է, որ բարեփոխումների հաջողությունը մեծապես կախված է մարդկային ռեսուրսների կառավարման արդյունավետությունից: Նա ընդգծել է, որ ոստիկանության ոլորտում կարևոր է ծառայողների պատրաստվածության բարձրացումը, աշխատանքի գնահատման համակարգի կատարելագործումը և շարունակական վերապատրաստումների ապահովումը:
ՀՀ Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ձևավորված երկկողմ ռազմավարական գործընկերությունը։ Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն մշտապես աջակցել է ՆԳՆ բարեփոխումների իրականացմանը, հատկապես ոստիկանության և աղետների ռիսկի կառավարման ոլորտներում։
Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթուղթը ներառում է նաև ՆԳՆ հետագա համագործակցության դրույթները, որոնց շրջանակում նախատեսվում է շարունակել ոստիկանական կրթության բարելավումը, հանրային անվտանգության ապահովմանն ուղղված միջոցառումները, ինչպես նաև իրավապահ մարմինների կարողությունների զարգացումը՝ հանցավորության դեմ առավել արդյունավետ պայքար մղելու համար։
Անդրադառնալով երկրում հանցավորության ընդհանուր վիճակին՝ նախարարը նշել է, որ 2024 թվականին արձանագրված հանցագործությունների թիվը նվազել է 1.1%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Այնուամենայնիվ, որոշ հանցատեսակների աճի միտումները մտահոգիչ են, ինչի պատճառով նախատեսվում է մշակել հանցավորության կանխարգելման համապարփակ ռազմավարություն։
Խոսելով ապօրինի զենքի շրջանառության դեմ պայքարի մասին՝ Սարգսյանը նշել է, որ ոստիկանությունը մեծածավալ օպերատիվ միջոցառումների շնորհիվ շարունակում է հայտնաբերել ու ապօրինի շրջանառությունից դուրս բերել մեծ քանակությամբ զենք ու զինամթերք։ Նախարարության կողմից մշակվել է «Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ նախատեսող նախագիծ, որով կվերացվեն երկակի մոտեցումները պարգևատրական զենքի հարցում։ Միաժամանակ նախատեսվում է արգելել ծալվող դանակների և նմանատիպ առարկաների վաճառքը անչափահասներին։
Անդրադառնալով Պարեկային ոստիկանության գործունեությանը՝ նախարարը նշել է, որ ծառայությունը ամբողջությամբ ներդրվել է հանրապետության տարածքում, իսկ 2023 թվականից սկսել է գործել նաև Ջրային պարեկային ծառայությունը։ 2024 թվականին, 2023-ի համեմատ, ՃՏՊ-ների թիվը նվազել է 299-ով, զոհերի թիվը՝ 45-ով, իսկ վիրավորներինը՝ 421-ով։ Սակայն ծառայության արդյունավետությունը բարձրացնելու համար նախատեսվում է ներդնել տարեկան պարտադիր վերապատրաստման կանոնակարգ, որը կփոխարինի նախկին երեք տարին մեկ անգամ վերապատրաստման ընթացակարգին։
Human Rights Watch-ի 2024 թվականի զեկույցում իրավապահ համակարգի վերաբերյալ նշված պնդումներին անդրադառնալով՝ նախարարը նշել է, որ Հայաստանում որևէ դեպք չի թաքցվում և իրավական գործընթացները կառուցվում են փաստական հիմքերի վրա։ Նա ընդգծել է, որ ուժի կիրառման ստանդարտը պետք է հստակ սահմանվի, որպեսզի ոստիկանության գործողություններն ունենան հստակ չափորոշիչներ, ինչը կնպաստի նաև հասարակության շրջանում այս հարցի ճիշտ ընկալմանը։
Ամփոփելով, նախարարը վերահաստատել է, որ ՆԳՆ բարեփոխումների առանցքում մնում է իրավապահ համակարգի արդիականացումը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ապօրինի թմրամիջոցների դեմ պայքարը և հանրային անվտանգության ապահովումը։