5 մարտի 2025 - 14:34 AMT
Թրամփը Կոնգրեսում ասել է՝ նամակ է ստացել Զելենսկուց խաղաղ բանակցություններին պատրաստակամության մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանդես է եկել Կոնգրեսի համատեղ նիստում իր առաջին ելույթով՝ շեշտադրելով այն որպես «ամերիկյան երազանքի վերածնունդ»: Իր խոսքում նա հաստատել է իր հավատարմությունը ներքին և արտաքին քաղաքականության նպատակներին։
Թրամփը նաև ասել է, որ նամակ է ստացել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուց խաղաղ բանակցություններին պատրաստակամության մասին, և հավելել է, որ ՌԴ–ից ևս «հզոր ազդակներ» է ստանում խաղաղությանը պատրաստակամ լինելու վերաբերյալ, հայտնում է BBC-ն։
Թրամփը վերահաստատել է իր վերջին որոշումները, ներառյալ Մեքսիկայից և Կանադայից ներմուծվող բոլոր ապրանքների վրա 25% մաքսատուրքի սահմանումը, ինչպես նաև Ուկրաինային տրամադրվող ամերիկյան ռազմական օգնության դադարեցումը։ Նա նշել է, որ այս քայլերը անհրաժեշտ են ամերիկյան աշխատուժի և հարկատուների շահերը պաշտպանելու համար, հայտնում է France24-ը։
Տնտեսական քաղաքականությունից դուրս, Թրամփը կարևորել է իր վարչակազմի հաղթանակները մշակութային ոլորտում՝ ընդգծելով, որ կառավարական հաստատություններում և քաղաքականությունում կատարված փոփոխությունները համահունչ են պահպանողական արժեքներին։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին մարտի 4-ի երեկոյան հայտարարել է, որ հանձնարարել է երկրի պաշտպանության նախարարին, հետախուզության ղեկավարներին և դիվանագետներին կապ հաստատել ԱՄՆ-ի հետ՝ ռազմական օգնության ապագան հստակեցնելու համար, հայտնում է The Kyiv Independent-ը։
https://kyivindependent.com/people-should-not-be-guessing-zelensky-orders-officials-to-clarify-future-of-us-military-aid-to-ukraine/
«Մարդիկ չպետք է ենթադրություններ անեն։ Ուկրաինան և Ամերիկան արժանի են հարգալից երկխոսության և միմյանց հստակ դիրքորոշման», – ասել է Զելենսկին։
Նրա հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ տեղեկություններ տարածվեցին, որ մարտի 4-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայել է անմիջապես դադարեցնել ավելի քան 1 միլիարդ դոլարի ռազմական օգնությունն Ուկրաինային։
Իր ելույթում Զելենսկին հիշեցրել է, որ ռազմական աջակցությունը կարճ ժամանակով կասեցվել էր նաև հունվարի վերջին, սակայն այն վերականգնվել էր։ Նա հղում է արել Reuters-ի փետրվարյան հրապարակմանը, որը կապում էր այդ դադարը Սպիտակ տան ներսում ընթացող քաղաքական քննարկումների հետ։
«Սա 2022-ը չէ. այժմ մեր դիմադրողականությունը բարձր է, և մենք ունենք պաշտպանության միջոցներ, սակայն Ամերիկայի հետ նորմալ գործընկերային հարաբերությունները մեզ համար կարևոր են, որպեսզի իսկապես վերջ դնենք պատերազմին», – նշել է նա։
Զելենսկին նաև զգուշացրել է, որ Մոսկվայի դիրքորոշումը չի փոխվել, պնդելով, որ Ռուսաստանը շարունակում է պահանջել Ուկրաինայի բանակի կրճատում, տարածքների հանձնում և քաղաքական համակարգի էական թուլացում։
Մարտի 4-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Ջոնսոնը ռազմական օգնության դադարեցումը որակել է որպես «ժամանակավոր դադար»՝ կապելով այն Զելենսկու՝ Թրամփի հետ Օվալաձև սրահում փետրվարի 28-ին ունեցած հանդիպման հետևանքների հետ։ Այդ հանդիպումն ավարտվել էր առանց ԱՄՆ-Ուկրաինա հանքանյութերի համաձայնագրի ստորագրման։
Մինչդեռ ամերիկացի պաշտոնյաները մեծացրել են ճնշումը Զելենսկու վրա՝ ոմանք պահանջելով, որ նա ներողություն խնդրի Սպիտակ տան հետ հակասությունների համար։ Ավելի վաղ Զելենսկին իրավիճակը որակել էր «ափսոսալի» և վերահաստատել Ուկրաինայի պատրաստակամությունը ստորագրելու հանքանյութերի և անվտանգության համաձայնագիրը «ցանկացած պահի և ցանկացած հարմար ձևաչափով»։