ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ պատրաստ են քննարկել և հասկանալ՝ արդյո՞ք ՀՀ սահմանադրության մեջ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ կան, թե ոչ, և նույնը՝ այդ երկրի սահմանադրության դեպքում:
Նա առաջարկում է ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանադրությունները փորձաքննության ուղարկել, գրում է Radar.am-ը։
«Վերջ ի վերջո, այդ հարցը ո՞նց է լուծվելու: Մենք ասում ենք, որ մեր ներպետական ինստիտուտներն անցնելուց հետո նմանատիպ հարց այլևս չի առաջանալու: Վերջ ի վերջո, կարող ենք փորձաքննության ուղարկել երկու երկրների սահմանադրությունները՝ պարզելու, թե արդյո՞ք այդ պնդումներն իրականության հետ աղերս ունեն»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ միշտ էլ հնարավոր է որևէ պատրվակ գտնել։
Նրա խոսքով՝ մինչ այժմ Ադրբեջանի հետ բանակցությունների գործընթացում հայկական կողմը փորձել է ապահովել փաստարկված դիրքորոշում, և նույն տրամաբանությամբ էլ շարունակելու են աշխատել։
«Մինչ այս պահը Ադրբեջանի հետ բանակցություններում փորձել ենք ամեն ինչի տակ հիմնավորում ունենալ, և այդ տրամաբանությամբ ենք աշխատել նրանց հետ: Կարծում եմ՝ շարունակությունն էլ կլինի տրամաբանված և հիմնավորված, այլ ոչ թե ներքին լսարանի համար կամ քաղաքական հայտարարություններով թելադրված»,- նշել է նա։
Սահմանադրությունների փորձաքննության մեխանիզմների վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ Սիմոնյանը օրինակ է բերել Վենետիկի հանձնաժողովի ներգրավման հնարավորությունը։
«Կարող ենք ուղարկել Վենետիկի հանձնաժողով երկու երկրների սահմանադրությունները, և թող Վենետիկի հանձնաժողովն ասի՝ նման բան կա, թե ոչ»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ հայկական կողմն արդեն ներկայացրել է փաստարկներ, որոնք վկայում են՝ ՀՀ սահմանադրության մեջ տարածքային պահանջներ չկան։