26 մարտի 2025 - 12:38 AMT
Մեծ Բրիտանիան Ադրբեջանի իշխանություններին հորդորել է ապահովել 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում ձերբակալված հայերի արդար դատաքննության իրավունքն ու անվտանգ պայմանները՝ համաձայն Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների։
Բրիտանական խորհրդարանի Լորդերի պալատի անդամ՝ լորդ եպիսկոպոս Ֆիլիպ Մաունստեֆեն դիմել է երկրի արտաքին գործերի նախարարությանը՝ խնդրելով մեկնաբանել Բաքվում հայերի նկատմամբ իրականացվող շինծու դատավարությունները, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա կառավարությանը հարց է ուղղել, թե ինչ են ներկայացրել Ադրբեջանի կառավարությանը այն 23 հայ կալանավորների վերաբերյալ, որոնց վերցրել են Լեռնային Ղարաբաղից 2023 թվականի սեպտեմբերին, ինչպես նաև՝ ինչ միջոցներ են ձեռնարկում Մեծ Բրիտանիան և միջազգային գործընկերները՝ ապահովելու, որ Ադրբեջանը կատարի միջազգային իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները։
Ի պատասխան՝ Արտաքին գործերի, համագործակցության և զարգացման նախարարությունը նշել է, որ Մեծ Բրիտանիան կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին՝ ապահովելու, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ընթացքում ձերբակալվածները ստանան արդար դատավարության հնարավորություն և պահպանվեն նրանց անվտանգության պայմանները՝ համաձայն Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունների։
«Բաքվում մեր դեսպանատունը մեծ ուշադրություն է դարձնում այս դեպքերին և պարբերաբար թարմացնում է տեղեկատվությունը՝ առաջընթացի մասին տեղեկացված լինելու համար։ Մենք նաև հետևողականորեն կոչ ենք անում ազատ արձակել մնացած բոլոր ռազմագերիներին։ Պետնախարար Սթիվեն Դոութին այս հարցերը բարձրացրել է Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Էլչին Ամիրբեկովի հետ հոկտեմբերին Մեծ Բրիտանիա կատարած այցի ժամանակ։ Մարտի 10-ին Ադրբեջանի նախագահի գլխավոր խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի հետ հանդիպման ժամանակ պետնախարարը նաև հորդորել է Ադրբեջանին՝ օգտվել Հայաստանի հետ պատմական խաղաղության պայմանագիր կնքելու հնարավորությունից»,- ասվում է հայտարարության մեջ։